Psychoterapia online - Jak przebiega?

Psychoterapia online - Jak przebiega?

Nadmiar obowiązków i szybkie tempo życia sprawiają, że często nie znajdujemy czasu na zadbanie o własne zdrowie psychiczne. Jeżeli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami, jesteś przygnębiony, a realizacja codziennych zadań staje się przytłaczająca, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy psychologa. Jedną z dostępnych form konsultacji jest psychoterapia online. W jaki sposób przebiega i jak przygotować się do sesji online?

Terapia online bez wychodzenia z domu - czy ma sens?

W czasie pierwszej sesji terapeutycznej możesz spodziewać się kilku rzeczy. Na początku terapeuta poprosi Cię o wypełnienie formularza, który obejmuje dane osobowe, informacje na temat stanu emocjonalnego oraz powodów, przez które zdecydowałeś się na terapię psychologiczną. Wypełnienie tego kwestionariusza pozwoli lepiej zrozumieć Twoje potrzeby oraz zaproponować sposób pracy dostosowany do Twoich oczekiwań. Współpraca z psychologiem za pośrednictwem internetu może być równie skuteczna co sesje stacjonarne. Co więcej, psychoterapia online wiąże się z większą wygodą oraz zapewnia większą elastyczność w stosunku do tradycyjnej terapii. 

Formy komunikacji w psychoterapii online

Psychoterapeuta online może zaproponować różne formy komunikacji dostosowane do potrzeb pacjenta. Skuteczność psychoterapii nie jest w żadnym stopniu uzależniona od tego, czy spotkania odbywają się na żywo czy też w formie online. Z badań naukowych wynika, że pacjenci preferują terapię online, ponieważ daje im większą swobodę i jest dostępna z każdego miejsca na świecie. Gdy potrzebujesz natychmiastowej pomocy psychologicznej, nie możesz dojechać do gabinetu lub masz lęki społeczne, które uniemożliwiają nawiązywanie normalnej interakcji, możliwość skorzystania z terapii online jest prawdziwym wybawieniem. Niektórzy psychoterapeuci idą krok dalej i umożliwiają pacjentom kontakt tekstowy, np. za pośrednictwem czatu internetowego. W większości przypadków terapia poznawczo-behawioralna online odbywa się jednak w systemie wideokonferencji, np. przez Discorda lub Skype'a.

Aspekt anonimowości w psychoterapii online

Korzystając z usług psychoterapeuty online, zachowujesz pewien stopień anonimowości. Pomimo że terapia psychologiczna odbywa się na standardowych zasadach, masz pełną kontrolę nad sesją. Siedząc w gabinecie, znajdujesz się poza swoją strefą komfortu. Psycholog online jest po drugiej stronie ekranu, nie prowadzisz z nim bezpośredniej interakcji twarzą w twarz, dlatego możesz odbierać psychoterapię online jako bezpieczniejszą i mniej ingerującą w Twoje strefy prywatne. Sesje terapeutyczne odbywają się w wygodnej i bezpiecznej przestrzeni, i są tak samo skuteczne co standardowe formy pomocy psychologicznej. Jedyną różnicą jest większa wygoda oraz możliwość zaoszczędzenia czasu i środków finansowych.

Jeżeli chcesz przekonać się, czy taka forma kontaktu jest dla Ciebie, umów się na pojedynczą sesję i wyciągnij wnioski. Zobacz sam, ile możesz zyskać, konsultując swoje problemy z osobą kompetentną i nastawioną na pomoc. 

Artykuł partnera

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć