Jakie płytki na taras wybrać?

Jakie płytki na taras wybrać?

Taras może być dla każdego z nas przestrzenią pozwalającym na relaksujące spędzanie wolnego czasu czy widywanie się ze znajomymi. Jeśli ktoś posiada odrobinę wolnej przestrzeni do urządzenia tarasu, zdecydowanie powinien skorzystać z tej możliwości.

Samo urządzanie tarasu nie jest trudne, choć musimy oczywiście pomyśleć o kilku istotnych szczegółach. Niezwykle ważne jest wybranie odpowiednich materiałów wykończeniowych. Szczególnie płytki na taras są bardzo istotne. Z pozoru wybór jest tu banalny, ale w sklepach spotkamy się z bardzo wieloma ich rodzajami, które posiadają odmienne cechy. Niektóre z nich lepiej sprawdzają się w konkretnych sytuacjach od innych. Trzeba zatem poświęcić nieco czasu aby mieć pewność, że wybieramy coś faktycznie dobrego.

Najważniejsze cechy płytek na taras

Płytki na taras w każdym przypadku muszą odznaczać się kilkoma cechami, bez których są praktycznie bezużyteczne. Przede muszą muszą one być odporne na czynniki atmosferyczne, których działaniu są poddawane cały czas. Umieszczone na zewnątrz płytki są bez przerwy wystawione na deszcz czy wiatr. Niskie temperatury zimą i nocami oraz wysokie w trakcie letnich dni również mogą być dla nich bardzo szkodliwe. Warto także wybrać płytki, które łatwo jest utrzymać w czystości.

Jeśli chodzi o konkretne parametry płytek, trzeba zwracać uwagę szczególnie na klasę ścieralności. Aby płytki dobrze radziły sobie na tarasie, powinny posiadać przynajmniej III klasę ścieralności. Inną istotną cechą jest nasiąkliwość płytek. Najlepiej, jeśli nie przekracza ona 3%. Dzięki temu płytki są bardziej odporne na wysoką wilgoć oraz mróz. Woda, którą nasiąka płytka zamarznie w czasie niskich temperatur i zwiększy swoją objętość. Może to całkowicie zniszczyć nasz taras, doprowadzając do pękania płytek.

Najpopularniejsze płytki na taras

Istnieje kilka materiałów, z których najczęściej wykonuje się płytki na taras. Jednym z nich jest gres, który dzięki swoim cechom idealnie sprawdza się w takich warunkach. Jest on przede wszystkim odporny na wsiąkanie wody, co czyni z niego doskonałą propozycję w przypadku wszelkich zewnętrznych konstrukcji.

Równie często spotykane są płytki klinkierowe. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Również odznaczają się niską nasiąkliwością. Obydwa te materiały posiadają strukturę, która znacznie ułatwia utrzymywanie ich w czystości. Są również odporne na działanie środków chemicznych wykorzystywanych do mycia płytek.

Płytki tarasowe nie muszą być nudne!

Mogłoby się wydawać, że przy wybieraniu płytek na taras musimy kierować się jedynie kwestiami praktycznymi, zaś dobry wygląd jest rzeczą nieco drugorzędną. W rzeczywistości jednak możemy znaleźć płytki, które będą posiadały jednocześnie wysoką odporność jak i doskonały styl. Oprócz standardowych płytek bardzo ciekawą propozycją są modele imitujące inne materiały. W sklepach dostępne są na przykład płytki które wyglądają, jakby były wykonane z naturalnego drewna. Dzięki temu mamy bardzo szeroki wybór jeśli chodzi o styl, jakim będzie odznaczał się nasz taras.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć