Tabliczki informacyjne i ich przeznaczenie

Tabliczki informacyjne i ich przeznaczenie

Przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy są coraz bardziej precyzyjne. Na liście rozwiązań, które w pewnych okolicznościach muszą być bezwzględnie stosowane znajdują się przy tym, między innymi, tabliczki informacyjne. Jeśli nie rozglądamy się uważnie, możemy nie zwrócić nawet uwagi na ich obecność. Pewne jest jednak to, że właśnie one sprawiają, że w otaczającej nas przestrzeni panuje porządek i ład. Ich wykorzystywanie w praktyce przyczynia się także do wzrostu poziomu naszego bezpieczeństwa. Ważna rola tabliczek informacyjnych jest niemożliwa do zakwestionowania zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i wewnątrz kolejnych budynków. To właśnie one sprawiają, że mamy do czynienia z przestrzenią uporządkowaną, przyczyniają się przy tym również do tego, że możemy poruszać się po niej pewni bezpieczeństwa, jakie jest nam gwarantowane. Czas zadać sobie więc pytanie o to, jakiego rodzaju tabliczki znajdują zastosowanie najczęściej i dlaczego są one tak potrzebne.

Specyfika tabliczek informacyjnych

Gdybyśmy mieli wskazać te tabliczki informacyjne, które można byłoby określić mianem najbardziej popularnych, z pewnością byłyby to te, które umieszcza się na obiektach biurowych. Spotyka się je między innymi w zakładach pracy, szpitalach, a nawet w przedszkolach. Ich obecność sprawia, że wyszukanie potrzebnego nam budynku przebiega szybko i oszczędza nasz czas. Oczywiście, w tym miejscu wypada podkreślić, że choć tabliczki kojarzymy z tymi, które znajdują się na zewnątrz budynków, nie jest to wcale jedyne miejsce ich występowania. Możemy zaobserwować je również w środku, gdzie zarówno poprawiają bezpieczeństwo, jak i informują nas o zagrożeniach, których powinniśmy być świadomi. To właśnie one sprawiają, że bez większego problemu możemy trafić do konkretnego pomieszczenia, a nawet odszukać pracownika, który będzie nam potrzebny w danym momencie. W dużych budynkach tuż przy wejściu do nich można też znaleźć tabliczki, na których umieszczono numery poszczególnych departamentów. Bez względu więc na to, czy szukamy gabinetu burmistrza, czy też wydziału komunikacji, możemy liczyć na to, że znalezienie interesującego nas miejsca będzie szybkie. Tak samo dobrze sprawdzają się te tabliczki informacyjne, na których znajdują się nazwiska pracowników. Tabliczki mogą mieć zresztą wymienną treść, co podnosi poziom ich funkcjonalności.

Gdzie są drzwi ewakuacyjne?

Tabliczki informacyjne nie pełnią jedynie tej funkcji. Bardzo często wpływają także na poziom naszego bezpieczeństwa i właśnie dlatego polskie prawo zakłada konieczność ich stosowania. To właśnie dzięki nim szybko możemy zorientować się, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne i palarnia, a także, gdzie powinniśmy zachować szczególną ostrożność ze względu na obecność substancji potencjalnie dla nas niebezpiecznych. Brak takich tabliczek może doprowadzić do wystawienia nam mandatu, nie brakuje przy tym pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i higienę pracy, którzy odpowiadają zarówno za ich zamówienie, jak i umieszczenie ich we wskazanych w przepisach miejscach. 

Sprawdź ofertę tabliczek informacyjnych na https://alibiuro.pl/wyposazenie-biura-i-artykuly-bhp/inne-bhp/tabliczki-informacyjne/

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.