Powerbank

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie dzień bez smartfona bądź tabletu. Używamy ich niemal do wszystkiego- rozmów, wysyłania wiadomości, robienia zdjęć. To powoduje, że baterie w urządzeniach rozładowują się. Co zrobić, kiedy akurat jesteśmy w autobusie lub nie zabraliśmy ze sobą ładowarki? Rozwiązaniem tego problemu jest powerbank- gadżet, który bardzo szybko zyskuje popularność. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele tego typu urządzeń wiec pozostaje pytanie- jak wybrać najbardziej optymalny dla naszych potrzeb?

Pojemność powerbanka

Pojemność to najważniejsza cecha,  na którą powinniśmy zwrócić uwagę kupując powerbank. Aby uznać go za zadowalający, powinien on być w stanie naładować nam telefon do pełna przynajmniej dwa razy, a tablet minimum raz. Dla zdecydowanej większości użytkowników więc minimalną wartością, od której powinniśmy zacząć szukać powerbank będzie od 5000- 6000 miliamperogodzin (w skrócie oznaczenie mAh na urządzeniu). Należy jednak zwrócić uwagę, że przeliczenia mogą się czasem nie sprawdzić, ponieważ powerbank, jak większość urządzeń elektronicznych, jest narażony na samoczynną utratę energii i może ona wynieść około 20 procent. 

Co możemy ładować powerbankiem?

W każdym urządzeniu znajdziemy dwa złącza. Będzie to USB oraz microUSB. MicroUSB służy do ładowania samego powerbanka, natomiast USB do dostarczania energii do innych urządzeń. Najczęściej powerbank używany jest do ładowania telefonu bądź tabletu, jednak spokojnie możemy również podłączyć do niego odtwarzacz mp3, konsole do gier, nawigacje samochodowe, kamery, aparaty fotograficzne czy smartwatche. Zazwyczaj w standardzie do urządzenia dołączony jest kabel microUSB- USB, dzięki któremu naładujemy większość z wymienionych gadżetów. Wyjątkiem będą urządzenia od firmy Apple, do ładowania których będziemy musieli się doposażyć w końcówkę Lightning. 

Dwa takie same porty USB a inne oznaczenia 

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup powerbanka z dwoma portami USB, dzięki czemu będziemy w stanie ładować dwa urządzenia jednocześnie. Często nad portami możemy znaleźć dwa różne oznaczenia, mianowicie 1A oraz 2.1 A. Jeżeli chcemy naładować większe urządzenie, jak tablet bądź smartfon z bardziej pojemną pamięcią, lepiej nam będzie skorzystać wtedy z portu 2.1 A., którego prędkość ładowania jest najbardziej zbliżona do takiego, które mamy używając naszej ładowarki podłączonej do gniazdka. Więcej informacji na ten temat możemy znaleźć w specyfikacji urządzenia. 

Porządna obudowa

Główną ideą powerbanka jest, abyśmy mogli naładować swoje urządzenia poza domem. Warto więc rozglądnąć się za powerbankiem o poręcznym kształcie oraz wytrzymałej obudowie. Możemy oczywiście wybrać urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego, ale dostępne są również powerbanki o obudowie z aluminium, które jest twardsze i o wiele bardziej wytrzymałe. Możemy również kupić urządzenie pokryte miękką, antypoślizgową gumą, bądź też materiałem, który w dotyku przypomina skórę. Wiele osób też pracuje w trudniejszych warunkach. Z myślą o nich powstały też powerbanki ze wzmocnioną obudową odporną na wstrząsy, wodę czy pył czy upadki. 

Jaki wskaźnik naładowania wybrać?

Aby wiedzieć, ile energii pozostało w urządzeniu, nie musimy znać pojemności powerbanka, ani czasu użytkowania. Producenci wyposażyli powerbanki we wskaźniki, pokazujące nam, ile energii jeszcze ma urządzenie. W tym momencie na rynku dostępne są z dwa typy wskaźników. Są to diody LED lub mały wyświetlacz LCD. Oczywiście wybierzemy ten, który bardziej nam będzie się podobał, jednak  biorąc pod uwagę precyzje we wskazaniu poziomu naładowania, lepiej będzie sprawował się ten z wyświetlaczem LCD.

Jak wybrać powerbank, aby był bezpieczny dla naszych urządzeń?

To małe urządzenie, jednak ponieważ używamy go do ładowania baterii w naszych urządzeniach, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, aby powerbank nam ich nie zepsuł. Dobrze jest doinwestować parę złotych i rozejrzeć się w sklepach za urządzeniami stworzonymi przez firmę z wyrobioną już marką, o której krążą dobre opinie. W sieci Komputronik oraz w większych sklepach z elektroniką znajdziemy głównie takie. Szukajmy również na opakowaniu zapisów, które mówią o odpowiednim zabezpieczeniu przed zwarciami lub przeładowaniem.

Dodatkowe gadżety do powerbanka

Chociaż to proste urządzenie ma służyć tylko do ładowania baterii, to i tutaj producenci prześcigają się w wymyślaniu dodatków, które mają nam pomóc oraz aby było nam wygodniej korzystać z powerbanka. Możemy znaleźć powerbanki z lampką LED, która praktycznie nie zużywa baterii, a często bywa pomocna. Istnieją również takie, które ładowane są energią solarną, dzięki czemu nie musimy ich podpinać do gniazdka czy komputera w domu, a naładuję się, gdy tylko wystawimy go na słońce. Do części modeli również wbudowany bywa kabel, dzięki któremu nie musimy nosić go zawsze ze sobą, a wystarczy że weźmiemy tylko powerbanka. Do mniejszych urządzeń często dołączany jest brelok dzięki czemu możemy przypiąć go na przykład kluczy.

Co zrobić, aby nasz powerbank służył nam długo ?

Aby zapewnić naszemu urządzeniu dłuższą żywotność, musimy tak jak i o inne gadżety, odrobinę o niego zadbać. Oczywiście uważamy na to, aby powerbank nam często nie wypadał, ponieważ to delikatna elektronika. Dobrze jest również zadbać o jego baterię i w miarę możliwości wykonywać nim pełne cykle ładowania. Jeżeli natomiast nie używamy go przez dłuższy czas, dobrze jest go raz w miesiącu rozładować i naładować ponownie. Warto jest również uważać, aby podczas gdy nie będziemy go używać przez kilka lub kilkanaście dni, nie był on całkowicie rozładowany, ale żeby miał między 30 a 70 procent naładowanej baterii. Jednak czynnikiem, który w znacznej części wpływa na żywotność urządzenia, jest podzespołów z których zostało wykonane. Wysokiej jakości power banków należy szukać w ofercie marki Hama. Więcej na https://hamamobile.pl/power-pack >>

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.