Charakterystyka przenośników łańcuchowych

Charakterystyka przenośników łańcuchowych

Przenośniki łańcuchowe to bardzo pomocne urządzenia, dzięki którym ludzie nie muszą dźwigać wielu rzeczy. Zazwyczaj współtworzą one linię produkcyjną, ale mogą również być wykorzystywane do pracy samodzielnej. Warto zaznaczyć, iż tego typu sprzęt znajduje zastosowanie w miejscach, w których nie ma możliwości zainstalowania typowych przenośników. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie czym charakteryzują się przenośniki łańcuchowe oraz przyjrzymy się dokładnie ich budowie i zastosowaniom, gdyż znajdują się one w wielu różnych przedsiębiorstwach. 

Rodzaje i zastosowania przenośników

Urządzenia te służą do transportu towarów na niewielkie odległości. Zazwyczaj odbywa się to w obrębie hali produkcyjnej lub innego podobnego obiektu. Czasami są one również używane do załadunku i rozładunku, a więc transportu pomiędzy budynkiem a pojazdem. Rodzaj przenośnika dobiera się zazwyczaj ze względu na towar, jaki ma być za jego pomocą transportowany. 

Przenośniki łańcuchowe są bardzo popularnymi maszynami w różnych zakładach produkcyjnych, rozlewniach (wszelkich towarów płynnych takich jak wody, czy perfumy), przedsiębiorstwach zajmujących się pakowaniem i sortowaniem, a także w kopalniach oraz dużych magazynach. Czym więc charakteryzują się te maszyny o wielu różnorodnych zadaniach? 

Przenośniki łańcuchowe

Tego typu przenośniki są rodzajem przenośników cięgnowych. Bardzo często są one wykorzystywane do transportu ciężkich i/lub niewymiarowych towarów, które nie mogą zostać załadowane na standardowe przenośniki taśmowe ani piaskowe. Napęd omawianych przenośników łańcuchowych zapewniają koła łańcuchowe oraz ślizgowe. Cały układ maszyny cechuje się bardzo dużą wytrzymałością oraz odpornością na tarcia. 

Dla wygody osób obsługujących przenośniki taśmowe zostały one wyposażone w specjalne systemy regulacji prędkości przenoszenia ładunku. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki tej właściwości każdorazowo można dostosować prędkość do bieżących potrzeb, które są uzależnione przede wszystkim od ilości oraz rodzaju transportowanego towaru. 

Niewątpliwym atutem przenośników łańcuchowych jest fakt, iż mogą one obsługiwać towary o naprawdę dużych masach. Dzięki temu ich zastosowanie jest bardzo duże na wielu różnych polach. Warto podkreślić fakt, iż dla dobrej pracy przenośnika łańcuchowego poleca się zakup dodatkowego wyposażenia takiego jak np. różnego rodzaju nakładki zapewniające jak najlepsze trzymanie ładunku na taśmie. 

Ofert sprzedaży specjalistycznych przenośników łańcuchowych jest na rynku bardzo dużo, z tego powodu firmy szukające najlepszego rozwiązania dla siebie mają szeroki wybór. Wystarczy nadmienić, iż niektóre przedsiębiorstwa specjalizują się w wykonywaniu przenośników taśmowych an zamówienie danej firmy. Taki sprzęt będzie w pełni dopasowany do potrzeb i wymagań jej właścicieli. Na rynku istnieje jednak bardzo dużo ofert sprzedaży już gotowych przenośników, które stanowią z pewnością dużo tańsze rozwiązanie. 

Cóż, wybór należy do firmy zainteresowanej zakupem najbardziej optymalnego rozwiązania. Sprawdź szeroką ofertę przenośników łańcuchowych na www.janus.com.pl >>

https://www.janus.com.pl/produkty/przenosniki/

 
 

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć