Cardio dla początkujących

Cardio dla początkujących

Jeśli nie masz czasu na spędzanie godzin na siłowni, rozważ kilka ćwiczeń cardio, które możesz wykonać w domu. Ćwiczenia te mogą zwiększyć Twoją wytrzymałość i ogólną sprawność. Celem jest wykonanie co najmniej 30 minut dziennie ćwiczeń cardio. Możesz zacząć od wykonania rozgrzewki jump roping. Kiedy jesteś gotowy do rozpoczęcia, stań ze stopami na szerokość bioder i przenieś ciężar ciała do przodu, aż prawa pięta dotknie podłogi jako pierwsza.

Trening cardio - proste ćwiczenia

Jednym z doskonałych ćwiczeń cardio jest wchodzenie po schodach. Jeśli nie podoba Ci się pomysł wchodzenia po schodach, spróbuj użyć Stairmaster. Niezależnie od metody, ćwiczenia sercowo-naczyniowe są istotną częścią zdrowego stylu życia. Bądź więc kreatywny! Istnieje kilka rodzajów ćwiczeń cardio, które możesz wypróbować. Na pewno znajdziesz trening, który sprawi Ci przyjemność. Spróbuj jednego z nich! Wkrótce przekonasz się, że czerpiesz korzyści z nowej rutyny!

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest wypróbowanie czegoś zabawnego. Spróbuj chodzić, jeździć na rowerze, wchodzić po schodach, a nawet uprawiać step aerobik. Oprócz zajęć aerobowych, maszyny cardio można znaleźć w większości siłowni.  Wybierz typ, który pasuje do Twojej osobowości i celów. Jeśli nie lubisz ćwiczyć, prawdopodobnie będziesz mniej konsekwentny. Spróbuj znaleźć zajęcia cardio, które sprawiają Ci przyjemność, takie jak bieganie czy jazda na rowerze. Pamiętaj też, aby rozgrzać się przed rozpoczęciem sesji ćwiczeń. Najlepiej robić to powoli i spokojnie. Gdy serce i mięśnie są już odpowiednio rozgrzane, możesz przejść do ćwiczeń o większej intensywności. 

ćwiczenia cardio

 

Korzyści treningu cardio

Ćwiczenia kardio poprawiają wydajność serca i układu naczyniowego oraz zwiększają przepływ tlenu i składników odżywczych do komórek mięśniowych. Połączenie tych rodzajów ćwiczeń zwiększa poziom energii i poprawia wytrzymałość. Cardio pomaga ograniczyć ryzyko rozwoju chorób takich, jak choroby serca i wysokie ciśnienie krwi. Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś wykonywać ćwiczenia cardio.

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe na siłowni pomogą Ci szybciej dojść do formy. Twoje serce będzie biło szybciej, a płuca będą sprawniej zaopatrywać się w bogatą w tlen krew. Korzyści z ćwiczeń aerobowych wykraczają poza serce. Poprawiają one zdolność serca do pompowania krwi i pomagają w utracie wagi. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest on dla Ciebie bezpieczny. Niektórzy ludzie mają warunki medyczne, które wymagają dodatkowych środków ostrożności podczas wykonywania ćwiczeń cardio.

zalety cardio

Ćwiczenia cardio na siłowni

Jeśli chodzi o ćwiczenia cardio na siłowni, ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie z nich spalają taką samą ilość kalorii. Istnieje różnica między ćwiczeniami o niskiej intensywności a treningiem interwałowym o wysokiej intensywności (HIIT). Ten pierwszy wymaga długiego okresu treningowego, aby spalić kalorie. Z kolei HIIT spala tłuszcz znacznie szybciej. Jeśli planujesz wykonywać ten rodzaj ćwiczeń, upewnij się, że zjesz coś przed rozpoczęciem.

Bieżnie to skuteczny sposób na spalenie 300-600 kalorii w ciągu czterdziestu do pięćdziesięciu minut. Możesz wybrać trening na płaskim lub pagórkowatym terenie. Po zakończeniu ćwiczeń, kontynuuj rozciąganie i jogging przez 5 do 10 minut. Jeśli nie jesteś pewien, czy to ćwiczenie jest dla Ciebie, maszyny eliptyczne są świetną opcją dla początkujących. Większość z tych maszyn posiada ustawienia umożliwiające różne nachylenie.

Dowiedz się więcej: Jak korzystać z bieżni: instrukcje dla początkujących

kardio

Oprócz promowania zdrowia, ćwiczenia sercowo-naczyniowe mogą również poprawić twój stan psychiczny. Zwiększają one Twój nastrój poprzez wyzwalanie uwalniania neurochemikaliów w Twoim mózgu. Serotonina, dopamina i endokannabinoidy są uwalniane po ćwiczeniach. Te substancje chemiczne sprawiają, że jesteś bardziej energiczny i szczęśliwy. W rezultacie będziesz mniej narażony na stres i niepokój, więc te ćwiczenia są bardzo korzystne dla twojego ogólnego samopoczucia. I nie zapominaj, że ćwiczenia cardio pomagają również utrzymać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.