Kompendium wiedzy o dotacjach unijnych

Kompendium wiedzy o dotacjach unijnych

Dotacje unijne w ostatnich latach stały się bardzo popularne zarówno wśród młodych przedsiębiorców, jak wielkich korporacji. Jednak ubieganie się o dofinansowanie wcale nie jest takie proste. Sprawdźmy, jak to wyglądają dotacje unijne na terenie Krakowa. 

Kto może się ubiegać o dotacje unijne?

Na stronie internetowej funduszy europejskich znajdziemy dokładną informację, kto może otrzymać takie dofinansowanie.

Po pierwsze są to osoby fizyczne. Podzielić je można na osoby poniżej 30. roku życia, powyżej 30. roku życia i powyżej 50. roku życia.

Najmłodsza grupa najbardziej nakierowana jest na znalezienie stabilnej pracy lub założenie własnego biznesu. Problemem staje się nie tylko brak doświadczenia, ale również finanse. Z pomocą przychodzi Unia Europejska, która proponuje Program Wiedza Edukacja Rozwój, w skrócie POWER. Przeznaczony jest dla osób, które są bezrobotne, nie uczą się oraz nie szkolą.

Młodzi ludzie dzięki temu mogą skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, pomocy w znalezieniu pracy szkoleń czy studiów podyplomowych. Po przebytej analizie, jeśli taka osoba wykaże, że jest przedsiębiorcza, ma szanse na zdobycie między innymi dotacji na start biznesu, która wynieść może nawet powyżej 20 tys. zł.

Osoby powyżej 30 roku życia zaś mogą uzyskać szkolenia, dotację lub pożyczkę na założenie własnej firmy, a także pomoc finansową na początku jej działania. Kwoty takiej dotacji często się różnią, ale najczęściej wynoszą ponad 20 tys. zł.

fundusze europejskie

W podobnej sytuacji są osoby bezrobotne powyżej 50. roku życia, które również mogą uzyskać pomoc m.in. w postaci pożyczki lub dotacji (min. 20 tys. zł) na założenie firmy.

O dotacje unijne starać się mogą także mikro, mali, średni oraz wielcy przedsiębiorcy, licząc na pomoc materialną m. in. na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych czy infrastrukturę do badań.

Unia Europejska nie zapomniała też o organizacjach pozarządowych, jednostkach naukowych i samorządach terytorialnych, które również mogą ubiegać się o dotacje.

Dotacje unijne - Kraków

Mieszkańcy Krakowa mogą pozyskiwać informacje dotyczące dotacji unijnych w kilku miejscach. Przede wszystkim jest to Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Krakowie. Na stronie krakowskiego biuletynu informacji publicznej umieszczono też nazwy i adresy miejsc, w których możemy rozwiać wszelkie nasze wątpliwości oraz pobrać ważne na ten temat informacje. Są to np. Centrum Informacyjne FEM czy Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Jeśli chcemy, by naszym projektem o dotację unijną zajął się zespół przeszkolonych pracowników, warto skorzystać z usług A1 Europe, która także działa na terenie Krakowa i zapewnia profesjonalną pomoc m. in w wypełnianiu wniosków oraz ich analizie.

Jak widać, dofinansowanie z Unii Europejskiej jest na wyciągnięcie ręki. Skorzystać może z niego praktycznie każdy, a zdobycie informacji w Krakowie o tym, jak zdobyć dotację unijną, wcale nie jest trudne.

Artykuł sponsorowany przez firmę A1Europe ul. Wadowicka 8A 30-415 Kraków, telefon +48 12 259 80 70

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.