Pierścionki zaręczynowe z szafirem
Zaręczyny to szczególny moment dla obojga zakochanych w sobie osób. Mężczyzna wręczając pierścionek daje swojej wybrance jasny przekaz, że oto z nią pragnie spędzić życie i być jej wsparciem na dobre i na złe. Biorąc pod uwagę powagę oświadczyn, na ten szczególny moment warto wybrać klejnot nietuzinkowy. Równie cenne i popularne jak te ozdobione diamentem są pierścionki z szafirem. Co odróżnia ten kamień na tle innych minerałów szlachetnych?
Niebieski kamień
Nazwa szafir wywodzi się z języka starogreckiego i określa niebieski kamień. Chociaż w naturze występuje w wielu odmianach, począwszy od bezbarwnego po czarny, w jubilerstwie najpowszechniej używa się szerokiej gamy jego odcieni niebieskich. Szafir jest korundem, podobnie jak rubin. Wartość okazu ustalana jest na podstawie jego rozmiarów, koloru oraz przejrzystości. Duże znaczenie ma również nasycenie barwy wycenianego egzemplarza. Nadrzędnym czynnikiem mającym wpływ na odcień minerału, jest ilość występujących w danym kamieniu związków tytanu i żelaza.
Pochodzenie minerału
Głównym dostawcą drogocennych niebieskich kamieni jest Sri Lanka, w której kilka lat temu wydobyto wyceniony na około 100 mln dolarów szafir, nazwany Gwiazdą Adama. Minerał wydobywany jest również w Australii, Tajlandii, Kambodży, Nigerii i USA. Obecnie szafir uzyskuje się także syntetycznie. Jego pożyteczne właściwości fizyczne i chemiczne sprawiają, że kamień ten znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle precyzyjnym oraz medycynie, między innymi jako aktywny składnik laserów.
Minerał kapłanów
W czasach starożytnych przypisywano szafirowi szczególne moce. Persowie czcili go jako boski kamień nieśmiertelności i wiecznej młodości. Jego legendarne właściwości przeniknęły również do świata chrześcijańskiego. W wieku XIII papież Innocenty II wydał Motu proprio, czyli specjalny dekret papieski, nakazujący wszystkim biskupom nosić pierścień z szafirem w celu ochrony ich dusz przed złymi wpływami. Kilka stuleci później kolejny papież - Grzegorz XV, wydał dekret uznający szafir kamieniem kardynalskim.
Magiczne i zdrowotne właściwości szafiru
Znawcy litoterapii twierdzą, że kamień ten wspomaga leczenie chorób oczu i skóry. Noszony przy ciele ma leczyć infekcje przeziębienia oraz stany podgorączkowe, a także poprawiać apetyt osobom cierpiącym na zaburzenia łaknienia. Korzystny wpływ wywiera na leczenie chorób pęcherza, cewki moczowej i nerek. Osobom cierpiącym na insomnię pozwala głęboko i spokojnie zasnąć. Według adeptów białej magii, szafir wzmacnia siłę woli i jest kamieniem prawdy. Ponoć zmienia barwę, kiedy zbliża się niebezpieczeństwo, a także aby zasygnalizować niewierność.
Błękit kaszmirski angielskiej księżnej
Szafiry w odcieniu bławatka zwanego błękitem kaszmirskim są najchętniej używane przez jubilerów do tworzenia biżuterii ślubnej. Współcześnie najsłynniejszym egzemplarzem zaręczynowego pierścionka z szafirem jest ten wręczony przez księcia Williama jego obecnej małżonce Kate Middleton - księżnej Cambridge. Minerał ten występuje często w otoczeniu diamentów lub innych kamieni szlachetnych. Doskonale prezentuje się zarówno z białym, jak i żółtym złotem. Według wróżek, wręczany przez kawalera przyszłej pannie młodej pierścionek z szafirem, ma symbolizować czystość, skromność i wierność obojga wobec siebie nawzajem.