Dźwięk przestrzenny, czyli dlaczego warto kupić soundbar?

Dźwięk przestrzenny, czyli dlaczego warto kupić soundbar?

Czym jest dźwięk przestrzenny?

Od dobrych kilku lat w naszych domach goszczą wysokiej klasy telewizory, które gwarantują doskonałą jakość obrazu – zazwyczaj jednak idzie to w parze z najwyżej przeciętnym dźwiękiem. Lekarstwem na tę przypadłość są np. zestawy kina domowego, które gwarantują dźwięk przestrzenny, niestety tego typu sprzęt kosztuje krocie. Ciekawą alternatywą są soundbary – to proste urządzenia, które wyglądem przypominają grubą listwę i mają kilka lub nawet kilkanaście wbudowanych głośników. Zazwyczaj w komplecie znajduje się też osobny subwoofer.

Soundbary gwarantują Ci wspomniany już dźwięk przestrzenny – co to w zasadzie jest? Otóż dźwięk 3D, bo tak określa się również dźwięk przestrzenny, to po prostu realny dźwięk, który został nagrany i odtworzony w taki sposób, aby jak najlepiej imitować sposób jego poruszania się i dotarcia do receptorów słuchu. Dźwięk przestrzenny to zatem dźwięk, który wręcz otacza widza i dostarcza znacznie większych wrażeń i emocji podczas oglądania. Aby osiągnąć dźwięk 3D w warunkach domowych, potrzebujesz odpowiedniej liczby głośników sparowanych ze sobą we właściwy sposób – czyli np. soundbara!

Na jakość „przestrzenności dźwięku” wpływ ma przede wszystkim jakość i liczba wbudowanych głośników – ten parametr określa się jako ilość kanałów w soundbarze. Najmniejsza liczba głośników w soundbarze to 2. Ilość kanałów w soundbarze określa się za pomocą liczb, np. symbol 2.0 oznacza, że urządzenie ma 2 wbudowane głośnik, 2.1 to natomiast 2 wbudowane głośniki i 1 głośnik wolnostojący. Czasem występuje też trzecia cyfra, określa ona liczbę dodatkowych górnych głośników we wnętrzu soundbara. Soundbar z najlepszym dźwiękiem może mieć nawet kilkanaście głośników, dzięki czemu seans będzie utrzymany na naprawdę najwyższym poziomie. Dźwięk 3D zabierze Cię do krainy doskonałej rozrywki!

Dlaczego warto kupić soundbar?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że porównywanie soundbarów z zestawami kina domowego nie ma większego sensu. Wynika to z wielu czynników, choćby takich jak technologia wykonania, jednak nie przez przypadek kino domowe może być wielokrotnie droższe od soundbarów. Soundbar z najlepszym dźwiękiem będzie gorszy od kina domowego, mimo to pamiętajmy, że soundbary to rozwiązanie bardziej ekonomiczne.

Dlaczego zatem warto kupić soundbar? Przede wszystkim dlatego, że całkowicie deklasują one wbudowane głośniki w telewizorze. Grają głośniej, emitują wyraźniejszy i czystszy dźwięk, zapewniają znacznie wyższy komfort podczas każdego seansu. Ponadto soundbary są bardzo estetycznie wykonane i prezentują się naprawdę świetnie. Z łatwością ustawisz je w pomieszczeniu, nie będą zakłócały aktualnej aranżacji. Poza tym soundbar z najlepszym dźwiękiem to urządzenie, które możesz połączyć ze smartfonem lub innym urządzeniem mobilnym. W ten sposób sprzęt nie jest ograniczony wyłącznie do seansów filmowych, co jest ważną informacją dla miłośników muzyki.

Pomimo swojej ogromnej funkcjonalności i walorów użytkowych, soundbary są urządzeniami bardzo prostymi w użytkowaniu. Bez trudu możesz je zainstalować, z łatwością skonfigurujesz soundbar według swoich potrzeb – wszystko to jest istotne, aby cieszyć się pełnią możliwości sprzętu tej klasy.

Soundbar będzie doskonałym zakupem, jeśli chcesz poprawić jakość odtwarzanego dźwięku. Najtańsze modele możesz nabyć już za kilkaset złotych, nie jest to zatem przesadnie duży wydatek. Sprawdź aktualną ofertę i wybierz soundbar z najlepszym dźwiękiem dla siebie!

Artykuł partnera

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.