Nalewka z mięty – pyszna i zdrowa!

Nalewka z mięty – pyszna i zdrowa!

Mięta większości osób kojarzy się z naparem ziołowym lub kroplami zażywanymi, aby zwalczyć ból brzucha podczas niestrawności. Warto wiedzieć, że to nie jedyne zastosowanie, jakie posiada mięta! W środowisku istnieje wiele odmian tej rośliny, dzięki czemu można wykorzystywać ją do przygotowywania potraw, tworzenia preparatów leczniczych czy też produkcji odświeżających oddech gum do żucia. Nasi przodkowie wpadli także na inny pomysł zastosowania mięty – nalewka miętowa, ułatwiającą proces trawienia.

Zbawienne działanie mięty

Mięta spotykana jest najczęściej w odmianie polnej, zielonej i najpopularniejszej w Polsce: pieprzowej. Liście tej rośliny dodawane są do sałatek, sosów, a nawet deserów, jednak zdecydowanie częściej występują jako główny składnik leczniczych naparów. Nalewka miętowa bardzo szybko przynosi ukojenie w przypadku dolegliwości układu trawiennego, sprawiając, że mięśnie gładkie przewodu pokarmowego obkurczają się, a ból odchodzi w zapomnienie. Co więcej, mentol zawarty w tej roślinie pomaga ograniczyć wydzielanie żółci, w wyniku czego zmniejsza się ryzyko zaparć i wzdęć występujących po spożyciu ciężkostrawnych potraw.

Hodowanie mięty

Mięta to roślina praktycznie niewymagająca opieki ze strony człowieka, a hodowanie jej we własnym ogródku czy na parapecie nie jest niczym trudnym – w szybkim tempie rozrasta się i jedyne, czego potrzebuje, to odpowiedniej wielkości donica. Sadzonki mięty znaleźć można w większości sklepów za naprawdę niewysoką cenę.

Nalewka z mięty – sposób przygotowania

Nalewka z mięty przygotowywana jest na wiele różnych sposobów, jednak najbardziej popularnym i sprawdzonym stał się proces z użyciem spirytusu. Do słoika należy wrzucić 10 gałązek świeżo zerwanej mięty i zalać 500 ml 70% spirytusu. Po około 2 tygodniach można zlać powstałą w ten sposób ciecz, pamiętając o mocnym wyciśnięciu liści i wyjęciu ich ze słoika. Kolejnym etapem tworzenia nalewki jest wymieszanie cieczy z syropem cukrowym, który przyrządza się ze 150 g cukru i 200 ml wody. Po zrobieniu tego nalewka nadal nie jest gotowa do wypicia: należy odczekać przynajmniej 2 miesiące, podczas których słoik będzie trzymany w chłodnym miejscu. Zamiast mieszanki cukrowej można dodać do wody sok z cytryny, co nie tylko wspomoże układ trawienny, ale i odporność.

A może likier?

Osoby, które wolą wypić coś bardziej intensywnego w smaku i o bardziej bogatej konsystencji, mogą spróbować przygotować likier miętowy. To jeszcze prostsze niż przygotowanie nalewki! Jedyne, co należy zrobić, to zmieszać w szklanym naczyniu około 30 g suszu z liści mięty, litr wódki i 250 g miodu, po czym odczekać 8 tygodni przed pierwszym spożyciem likieru. Warto pamiętać o potrząsaniu naczyniem co kilka dni, aby jego zawartość dokładnie się wymieszała. Po upływie 2 miesięcy należy przelać likier przez sitko, by pozbyć się fragmentów liści, po czym wlać go do szklanej butelki i odczekać następnych kilka tygodni. Proces jest czasochłonny, ale napój (w tym przypadku likier, choć też nalewka miętowa), który powstaje, można zażyć po obfitych i ciężkostrawnych posiłkach – przynosi ulgę praktycznie od razu.

Artykuł sponsorowany

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.