Jak nosić ramoneskę?

Jak nosić ramoneskę?

Ramoneska to polska, potoczna nazwa kurtki motocyklowej Perfecto. Wygląda podobnie zarówno w męskiej, jak i damskiej odsłonie. Charakteryzuje się podwójnymi klapami zdobionymi ćwiekami, zamkiem błyskawicznym umiejscowionym nie na jej środku, ale przesuniętym w bok oraz pasem do dopasowania dolnej części kurki. Jej pierwotna wersja koniecznie musiała być w czarnym kolorze, współcześnie dostępna jest w każdej wersji kolorystycznej. I co najważniejsze, powinna być uszyta z prawdziwej skóry - takie podejście obowiązywało jeszcze do niedawna, aktualnie szyje się ją ze sztucznych zamienników.

Muzyka i ramoneska

Motocyklowa kurtka Perfecto, zwana ramoneską została zaprojektowana w 1928 r. przez Irvinga Schotta. Do trendów modowych powróciła w latach 60.i 70. XX w. w okresie tworzenia się popkultury, najpierw motocyklowej, potem muzycznej, a głównie heavymetalowej. Jej popularność rosła razem ze znaczeniem zespołu Black Sabbath oraz rozwojem kariery Marlona Brando, który pokazał się w modelu Perfecto 618 w jednym z filmów.

Nazwa ramoneska wiąże się z kolejnym zespołem, niezwykle w Polsce popularnym Ramones. Pod wpływem ich muzyki, ten model kurki upowszechnił się najpierw wśród miłośników muzyki rockowej, hardrockowej i heavymetalowej, by dotrzeć swoim zasięgiem do mody ulicznej. Różne modele ramoneski sprawdzicie na: https://answear.com/h/kurtki-ramoneska.html.

kurtki ramoneska

Jak nosić ramoneskę?

Ramoneska kojarzyła się przede wszystkim z życiem poza głównym nurtem, z subkulturą kierowaną wewnętrznymi zasadami, jednak w latach 80. XX w., za sprawą wzorców modowych wykreowanych przez Jeana Paula Gautiera, ramoneska trafiła na wybiegi pokazów mody. Pomimo wkroczenia do głównych nurtów modowych zachowała wówczas, ale i dzisiaj, charakter pewnego rodzaju niezależności wizerunkowej, zgodę i bunt jednocześnie na dostosowanie się do obowiązujących wzorców. Widać to szczególnie w łączeniu poszczególnych elementów stylizacji, której głównym składnikiem jest ramoneska. Sprawdź: https://answear.com/blog/jakie-buty-pasuja-do-rozowej-sukienki-4-stylizacje-na-rozne-okazje/36838.

Paleta kolorów, z jakich szyje się ramoneskę, pozwala na wyraźne zróżnicowanie stylizacji na zimową i letnią. Latem modne są ramoneski w kolorach jasnych, szyte z zamszu i łączone z lekkimi, letnimi sukienkami. I właśnie to połączenie przyciężkawej optycznie kurtki z lekką, zwiewną sukienką jest tak niezwykle intrygujące. W tego rodzaju stylizacji ważne są buty, które muszą zintegrować się z tym trudnym połączeniem. One też powinny być nieco przyciężkawe, mogą to być jasne botki, ale też wyraziste sandały. W przypadku wyboru szpilek czy innych butów na obcasie, warto zrównoważyć elegancję buta np. wyrazistą biżuterią lub tylko kontrolowanym nieładem fryzury. W każdym razie trzeba tu połączyć to, co eleganckie z tym, co wyraziste i znaczące.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.