Jak dbać o skórę osób starszych?
Zmiany, które zachodzą w naszym organizmie wraz z wiekiem dotyczą między innymi naszej skóry. W efekcie zmian hormonalnych skóra seniora wymaga szczególnej opieki. Każda opiekunka osób starszych powinna o tym pamiętać. Szczególnie istotne jest odpowiednie nawilżanie skóry oraz jej natłuszczanie.
Suchość skóry częstym problemem osób starszych
Tym, co często dokucza osobom w starszym wieku jest suchość skóry. Im jesteśmy starsi, tym w naszej skórze mniej gruczołów łojowych, co skutkuje zmniejszonym wydzielaniem zarówno łoju, jak i potu. W przypadku mężczyzn spadek wynosi około dwadzieścia procent, u kobiet jest jeszcze wyższy – może dochodzić nawet do pięćdziesięciu procent. Zmiany sprawiają, że skóra seniorów pozbawiona jest płaszcza lipidowego, czyli naturalnej ochrony przed utratą wody, działaniem suchego powietrza, wiatru, ale również takich szkodliwych czynników, jak grzyby. Dochodzi również do ubytku ceramidów, które solidnie chronią przed utratą ciepła. Słabną włókna kolagenowe oraz elastynowe, co widać w postacie zmarszczeń. Skóra nie jest już tak sprężysta. Wszystko to sprawia, że osobom starszym szczególnie mocno dokucza suchość skóry. Szczególnie uskarżają się na nią kobiety, które problem zaczynają zauważać już po menopauzie. Do miejsc szczególnie mocno narażonych na wysuszenie zalicza się:
- twarz;
- przedramiona;
- podudzia.
Suchość może dotknąć również ręce od strony grzbietowej, a także skórę głowy, co często prowadzi do powstania łupieżu.
Świąd skóry częstym problemem osób starszych
Osoby pracujące jako opiekunki osób starszych z pewnością zgodnie potwierdzą, że częstym problemem, na który uskarżają się seniorzy jest świąd skóry. To objaw, który pojawia się w przypadku nadmiernego wysuszenia skóry. Coraz częściej mówi się, że objawy ten wynika również z nadmiernego pobudzenia receptorów bólowych, które znajdują się w skórze. To właśnie dlatego świat skóry jest w wieku starszym tak bardzo uciążliwy. Co jednak ciekawe, to nie kobiety skarżą się na niego najczęściej, ale mężczyźni. Świądowi często towarzyszy również pieczenie, mrowienie, a czasem nawet uczucie kłucia.
UWAGA: jeśli podopieczny zaczyna uskarżać się na świąd skóry, zawsze warto, aby skonsultował go lekarz. Objaw ten może bowiem być wynikiem różnych chorób. Pojawia się w cukrzycy, chorobach tarczycy, nerek oraz wątroby, może być jednym z objawem niektórych chorób nowotworowych. Ważne jest, aby pilnować, by podopieczny się nie drapał. Rozdrapywanie skóry może bowiem doprowadzić do infekcji zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych.
Jak pielęgnować skórę seniora?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że skóra osób starszych źle reaguje na długie kąpiele w gorącej wodzie, a także silne środki myjące. Zdecydowanie lepiej w przypadku seniorów sprawdza się prysznic. Jeśli chodzi o kosmetyki, to sięgać należy po te, które wykazują działanie zarówno natłuszczające, jak i odżywcze. Dobrym wyborem są kosmetyki, które w swoim składzie zawierają witaminę E, a także mocznik. Świetnie sprawdza się będąca jego pochodną alantoina. Do kosmetyków, które polecić można do pielęgnacji skóry osób starszych zalicza się również te zawierające:
- wyciągi z lnu;
- d- panthenol;
- lanolinę.
Po umyciu skóra seniora powinna być dokładnie natłuszczona. Jeśli na jej powierzchni znajdują się odparzenia, należy pielęgnować je odpowiednim preparatem, najlepiej tym, którego stosowanie zalecił lekarz. W przypadku spacerów nie wolno zapominać o stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem. Należy również zwracać uwagę na to, co ma na sobie senior. Kiedy jest gorąco, ubrania powinny być lekkie i przewiewne. Te grube sprawiają, że skóra ma zapewnione wyjątkowo niesprzyjające warunki, co może przyczynić się do pogorszenia jej kondycji.
Skóra osób starszych ma bez wątpienia specjalne potrzeby. Na szczęście dzisiaj osoby, dla których odpowiednia jest praca dla opiekunek w Niemczech mogą sięgać po kosmetyki i środki myjące, z pomocą których utrzymanie skóry seniora w dobrej kondycji nie będzie trudne.