Sri Lanka i jej zaskakująca przyroda!

Sri Lanka i jej zaskakująca przyroda!

Sri Lanka to kraj w Azji Południowej, zajmuje przede wszystkim wyspę Cejlon oraz liczne okoliczne mniejsze wysepki. Aż do 1972 roku nazwa Cejlon oznaczała też państwo. Trzeba jednak przyznać, że obecna zdecydowanie bardziej pasuje do tego kraju – Sri Lanka to w sanskrycie „olśniewający kraj” i istotnie jest taka. To, co zachwyca tu najbardziej to niezwykle bujna, różnorodna egzotyczna przyroda. Sri Lanka jest więc idealnym miejscem wypoczynku dla każdego miłośnika fauny i flory.

 

Przyroda Sri Lanki to jej największy narodowy skarb. To przede wszystkim dziewicza dżungla i bajecznie piękne plaże wzdłuż całego wybrzeża wyspy, a także plantacje herbaty, z której Sri Lanka znana jest na całym świecie. Wyspę zamieszkują liczne gatunki egzotycznych zwierząt – między innymi słonie, bawoły i lamparty, a w morzu spotkamy ogromne i majestatyczne żółwie. Turyści uwielbiają pływać tak, by oglądać te stworzenia z bliska” – tak do wyjazdu na Sri Lankę zachęca ekspert i prawdziwy pasjonat zajmujący się Azją Południową w znanym serwisie http://phontour.pl/a/kukv,praktyczny-poradnik-co-warto-wiedziec-przed-wyjazdem-sri-lanki.

 

Egzotyczna flora Sri Lanki

 

Niestety, przyroda Sri Lanki, choć zachwyca turystów, jest tylko pozostałością po tym, jak niegdyś wyglądał ten region. Już tylko trzydzieści procent powierzchni kraju pokrywają naturalne lasy, które niegdyś pokrywały niemal całą powierzchnię wyspy. Na północy jest to las monsunowy, na południu wyspy Cejlon spotkamy lasy równikowe, bo zróżnicowanie klimatyczne i pogodowe kraju jest duże, co przekłada się na odmienność warunków naturalnych w poszczególnych częściach wyspy. Przy ujściach rzek spotkamy też lasy namorzynowe, na wybrzeża na południowym – zachodzie to miejsce występowania licznych palm kokosowych.

 

Egzotyczna fauna Sri Lanki

 

Świat zwierząt jest na wyspie Cejlon bardzo bogaty. Na Sri Lance żyją na przykład słonie indyjskie – niewiele jest już miejsc, gdzie można je spotkać w naturalnym środowisku. W lasach można też spotkać liczne gatunki dzikich kotów, w tym lamparty. Żyją tam też bawoły i jelenie. Sri Lanca słynie też z bogactwa gatunków małp. Spotkamy tam między innymi makaki, hulmany i langury. Bardzo bogaty jest tam też świat ptaków, z których jednym z najciekawszych gatunków jest sowa bosonoga. Różnorodny jest też świat gadów. Ogromną atrakcją Sri Lanki są niebezpieczne kobry. Wciąż spotkamy na wyspie ich zaklinaczy – pokazy te zawsze przyciągają tłumy turystów. Równie interesująco jest na wybrzeżu. Tam możemy spotkać krokodyle oraz żółwie. Miłośnicy morskich kąpieli pływają nie tylko z żółwiami, ale też z płetwalami błękitnymi – to ogromna atrakcja turystyczna Sri Lanki i znakomita forma wypoczynku.

 

Parki narodowe Sri Lanki

 

Na wyspie Cejlon jest aż jedenaście parków narodowych, co dowodzi, że kraj ten uważa swoją przyrodę za cenne dziedzictwo i otacza ją szczególną ochroną. Zajmują one około 7% powierzchni kraju, czyli prawie 5000 km². Najbardziej znane to Udawalawe National Park, Bundala National Park, oraz Yala National Park. Wszystkie dają niepowtarzalną okazję zobaczenia z bliska egzotycznych zwierząt i wypoczynku na łonie natury. Trzy parki narodowe: Udawalawe, Minnentale i Yala organizują safari, podczas których przewodnicy pokażą nam niesamowite cejlońskie zwierzęta. Safari to też okazja by wykonać fotografie, które będą najlepszą pamiątką z podróży na Sri Lankę. Podczas takiej wyprawy na pewno spotkamy między innymi słonia indyjskiego. Jest to zdecydowanie lepsza propozycja niż odwiedzanie tzw. sierocińców dla słoni, gdzie choć teoretycznie powinno się ratować zwierzęta, w praktyce często są one przetrzymywane w fatalnych warunkach i wspieranie tego typu przybytków ma niewiele wspólnego z etyczną, zrównoważoną turystyką.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.