Najważniejsze cechy dobrej poduszki turystycznej

Najważniejsze cechy dobrej poduszki turystycznej

Poduszki podróżne to niezwykle przydatny element podczas nocy spędzanej poza domem. Przydają się do letniego spania pod namiotem, jak również w czasie podróży autokarem, samolotem lub pociągiem. W sytuacji długiego unieruchomienia najbardziej cierpi odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, a fotele rzadko wyprofilowane są w taki sposób, aby umożliwiały ciału anatomicznie odpowiednie podparcie.

Poduszki turystyczne - wypełnienie

Bardzo popularne modele poduszek wykorzystywanych w podróży to modele nadmuchiwane, które można łatwo złożyć, zajmują więc niewiele miejsca. Tego typu poduszki często są wykorzystywane przez osoby podróżujące z plecakiem. Z reguły szybko można je wypełnić powietrzem, zwłaszcza te, które mają podwójny zawór, szybko można także powietrze spuścić. Innym popularnym wypełnieniem jest pianka termoelastyczna, to nowoczesny materiał, który idealnie dostosowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu jest wyjątkowo komfortowy. Dodatkowo pianka ma jednolitą gładką strukturę, co znacząco wpływa na wygodę podróżowania. Wypełniona pianką poduszka turystyczna może być w prosty sposób złożona do niewielkiej objętości, więc zajmuje mało miejsca. Innym rodzajem wypełnienia są kuleczki polistyrenowe, umożliwiające równomierne rozłożenie ciężaru głowy. Ich zaletą jest to, że się nie odkształcają, dlatego dobrze podpierają szyję i kark.

Poduszki turystyczne lędźwiowe

Poduszka turystyczna lędźwiowa zapewnia odpowiednie podparcie dla części dolnej kręgosłupa. Wypełniając przestrzeń między siedzeniem a oparciem, odciąża w znaczny sposób mięśnie i kręgosłup. Jest to doskonałe rozwiązanie w trakcie wielogodzinnej podróży, aby uniknąć bólu kręgosłupa. Można ją zamontować na stałe do fotela, dzięki czemu kierowca ma swobodę ruchów, jest bardzo przydatna również dla pasażerów. Łatwość mocowania powoduje, że może być wykorzystywana zarówno w podróży, jak i w domu.

Na co zwrócić uwagę wybierając poduszki turystyczne?

Dokonując wyboru poduszki turystycznej niezależnie od tego, czy jest to zagłówek, czy poduszka lędźwiowa trzeba zwrócić uwagę, czy są to produkty wysokiej jakości, ponieważ tylko wówczas można mieć pewność, że spełniają one odpowiednie kryteria zdrowotne. Ich kształt powinien zapewniać optymalne podparcie dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Warto również zaopatrzyć się w poduszkę turystyczną dla dziecka, jest ona zazwyczaj mniejszym wariantem opcji dla dorosłych. Może mieć kształt ulubionego zwierzaka, wówczas pełni jeszcze dodatkową funkcję zabawki w czasie podróży. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany pokrowiec, jeśli jest wodoodporny, poduszka łatwo poddaje się czyszczeniu, a wiadomo, że w trakcie podróży bardzo łatwo można ją poplamić.

 Poduszka turystyczna - jaka najlepsza?

Odpowiednio wykonane poduszki turystyczne wspierają kręgosłup oraz rozluźniają mięśnie, co przynosi ulgę w trakcie długiej podróży. Dokonując wyboru poduszki, trzeba zanalizować kilka czynników, takich jak rozmiar, kształt, materiał wierzchni i wypełnienie, dopiero wtedy można dopasować ją optymalnie do kształtu ciała.

Artykuł partnera

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć