Czym jest jednoetapowa korekta lakieru?

Czym jest jednoetapowa korekta lakieru?

Kompleksowa dbałość o samochód jest dla większości właścicieli priorytetem. Regularne przeglądy i usuwanie usterek zagwarantują dobry stan techniczny i niezawodność na drodze. Utrzymanie auta w czystości, garażowanie go pod zadaszeniem oraz polerowanie i woskowanie zapewnią zaś nienaganny stan karoserii na długi czas. Co jednak zrobić, gdy pojawią się drobne rysy, pryśnięcia czy nawet pierwsze ślady rdzy? Rozwiązaniem jest jednoetapowa korekta lakieru. Dowiedz się, czym ona jest, kiedy jest niezbędna i jak przebiega.

Czym jest korekta lakieru?

W momencie intensywnego użytkowania samochodu na jego karoserii pojawiają zadrapania, rysy i odpryski. Jest to dostrzegalne podczas odbijających się od powierzchni auta promieni słonecznych. Nawet, gdy pojazd jest stosunkowo nowy i ma zaledwie kilka lat, może już mieć uszkodzoną karoserię, która niezabezpieczona zacznie ulegać dalszej korozji. Taka sytuacja może zaniżyć wartość auta, a gdy zechcemy go sprzedać, trudno będzie o dobrego kupca.Aby nie dopuścić to takiego stanu, należy odpowiednio wcześniej zabezpieczyć odpryski oraz zadrapania i wykonać jednoetapową korektę lakieru, która pozwoli na zlikwidowanie widocznych uszkodzeń. Celem korekty lakieru jest wyrównanie go na całej powierzchni – aż do głębokości powstałych rys i zadrapań. Warunkiem przeprowadzenia zadowalającej korekty jest to, aby zarysowania były powierzchowne i nie sięgały do głębszych warstw lakieru, czyli tam, gdzie znajduje się jego barwnik. Korektę przeprowadza się na wierzchniej, przejrzystej barwie lakieru. To właśnie jej zadaniem jest m.in. ochrona właściwego lakieru przed zniszczeniem.

Do tego korekty lakieru stosuje się maszynę polerską, która zdzierają lakier do głębokości kilku mikronów i pozostawia gładką jednobarwną powierzchnię. W przypadku konieczności zdarcia lakieru do poziomu barwnika, niezbędna będzie wizyta w warsztacie lakierniczym i ponowne lakierowanie całej karoserii.

Jednoetapowa korekta lakieru

Dlaczego warto wykonać korektę lakieru?

Korektę lakieru wykonuje się przy pomocy  pasty polerskiej, którą w niewielkiej ilości nakłada się na miękka szmatkę z mikrofibry. Po nałożeniu i rozsmarowaniu pasty na całej karoserii, można przystąpić do jej polerowania. Po zakończonej operacji, karoseria będzie lśniła jak nowa.Korektę lakieru wykonuje się z kilku powodów:

  • •    gdy właściciel zauważy drobne rysy na karoserii niewiadomego pochodzenia,
  • •    kiedy porysujemy lakier roślinami o ostrych łodygach,
  • •    gdy źle wymierzymy odległość i nasz samochód porysuje pojazd stojący obok nas,
  • •    gdy właściciel zamierza sprzedać auto, a jego karoseria nie jest w najlepszej kondycji.

Jednoetapową korektę wykonuje się w przypadku mało estetycznego wyglądu karoserii, ale ciągle bez objawów korozji. Jednoetapowa korekta lakieru bardzo skutecznie odświeża lakier i usuwa wszelkie mikropęknięcia. Po zabiegu znikają drobne zarysowania czy przebarwienia, karoseria odzyskuje swój dawny blask i jest lśniąca, a samochód wygląda tak jak wtedy, gdy wyjechał prosto z salonu.

Ile trwa jednoetapowa korekta lakieru?

Jednoetapowa korekta lakieru to bardzo skuteczny zabieg, ale dość pracochłonny. Aby jego efekt był zadowalający, konieczna jest dokładność, cierpliwość oraz pewne doświadczenie. Z tych powodów warto przeprowadzać tę operację w renomowanym warsztacie samochodowym, przy użyciu wysokiej jakości past polerskich i mechanicznych urządzeń polerujących. Jeśli zdecydujemy się własnoręcznie wykonać zabieg korekty lakieru, to czas jego trwania wraz ze wstępnym czyszczeniem karoserii oraz glinowaniem może wynieść cały dzień roboczy (lub nawet dłużej).Chcesz wykonać korektę lakieru samodzielnie? Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://detailingobsessed.pl/porady/jfwn/korekta-lakieru-im-wiecej-etapow-tym-lepiej.html. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do zabiegu, kupić wysokiej jakości narzędzia i profesjonalne kosmetyki samochodowe.

Kiedy korekta lakieru jest niezbędna?

Operację korekty lakieru przeprowadza się w momencie stwierdzenia wyraźnych, ale płytkich rys na karoserii. Dzięki szybkiej reakcji kolor zostanie wyrównany, powierzchnia wygładzona, a uszkodzenia niewidoczne. Ten zabieg najczęściej przeprowadza się w momencie sprzedaży pojazdu w celu podniesienia jego zewnętrznej estetyki.

Czy jeden etap korekty lakieru wystarczy?

Jeśli zarysowania są płytkie i nie sięgają barwnika lakieru, to jednoetapowa korekta lakieru będzie skutecznym zabiegiem wyraźnie poprawiającym wygląd karoserii. Jeżeli jednak konieczne jest dotarcie do głębszych warstw lakieru w celu wyrównania koloru, warto zdecydować się na ponowne polakierowanie całej powierzchni, ponieważ zabieg korekty może być niewystarczający.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.