JAK MOGĘ ZNALEŹĆ PIOSENKI WEDŁUG TEKSTÓW?

JAK MOGĘ ZNALEŹĆ PIOSENKI WEDŁUG TEKSTÓW?

Pamiętam fragment piosenki sprzed lat, ale nie mam pojęcia, kto ją śpiewał, jaka to była piosenka, ani nawet jaki "gatunek" muzyki czy epoki. Czy mogę ją wykopać za pomocą Google'a lub innego narzędzia? Wyrażenie to było "zawinięte jak deuce", jak sądzę.

Jest to wspaniała praca dla Google, a w szczególności jego zdolność do wyszukiwania fraz, a nie tylko zbiorów słów. Po prostu wskakujmy i wyszukajmy frazę, którą wymieniasz, ale upewnijmy się, że otaczamy ją cudzysłowami:

"owinięty jak deuce"

W przeciwieństwie do większości ludzi z wątpliwymi wspomnieniami piosenek, zapamiętałeś dobrze teksty, gratulacje! Pierwszy mecz jest ze strony Am I Right?, gdzie stwierdzają, że ten szczególny tekst z piosenki Manfreda Manna "Blinded by the Light" jest powszechnie błędnie słyszany (lub źle pamiętany) jako "owinięty jak dupek". Istnieje również pewne zamieszanie co do tego, czy jest ona "zawinięta", czy "odwrócona". Ponieważ "deuce" to slang dla pewnego rodzaju gorącej laski (pamiętacie Beach Boys "little deuce coupe"?), to ostatnie ma dla mnie trochę więcej sensu...

Znaleźliśmy już jednak twój mecz, piosenka jest zaślepiona światłem i jest autorstwa Manfreda Manna. Trochę więcej kopania i przekonacie się, że pierwotnie został napisany przez dużo bardziej utytułowanego [i utalentowanego, ale to tylko moje zdanie] muzyka, Bruce'a Springsteena, na początku lat 70-tych, a Manfried Mann nagrał ich wersję coveru w połowie lat 70-tych.

Jednym ze wspaniałych miejsc, w którym można zagłębić się w poszukiwaniu informacji o muzyce i utworach, przy okazji, jest Gracenote.com, gdzie można znaleźć w bazie danych zaskakujące 350 zapałek do "zaślepionych światłem" i gdzie potwierdziłem, że rzeczywiście "Manfred Mann" był znany również jako "Manfred Mann's Earth Band". Tak mi się wydawało. ????

Wróć jednak i spójrz na te wyniki Google. Na YouTube znajduje się upload Manfreda i jego gangu grającego piosenkę z 1976 roku. Nie jest ładna, ale jest tutaj:

Drugi mecz w naszej oryginalnej wyszukiwarce Google jest również bardzo interesujący, jest to artykuł od Cecila Adamsa dla jego wspaniałej kolumny The Straight Dope na tekstach do tej właśnie piosenki. W swoim krótkim kawałku Cecil wyjaśnia, że oryginalne teksty Springsteena zostały "wycięte jak deuce" i że Mann zmienił je na "zawinięte jak deuce", po czym wpłaca kaucję i przyznaje, że nie ma pojęcia co to wszystko oznacza. Uh, okay, Cecil. Pozwolimy ci się na tym przesunąć.
Wreszcie, jeśli naprawdę nie możesz żyć bez tej piosenki, możesz Google coś w rodzaju "blinded by the light" pobrać darmowe mp3 i spróbować szczęścia z różnych stron wymienionych. Bardziej prawdopodobne, że kopia, którą dostaniesz, będzie nielegalna, ale gdybym sam nie przeszukał Google'a, nie dowiedziałbym się, że Electric Light Orchestra (ELO) też zrobiła okładkę tej piosenki...

https://teksty.pinbook.pl/

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.