Rynek pierwotny, czy wtórny?

Rynek pierwotny, czy wtórny?

Wbrew pozorom, decyzja, z którego rynku pochodzić ma mieszkanie nie jest prosta. Rynek pierwotny jak i także rynek wtórny ma swoje zalety oraz wady. Co powinniśmy rozważyć?

Rynek nieruchomości w Polsce jest warto coraz więcej, szczególnie w przypadku nowych mieszkań. Rośnie ilość mieszkań oraz jednocześnie ich wybór. Jednak obecnie wybór ten nie opiera się wyłącznie na tym, gdzie kupić mieszkanie oraz jak powinno ono wyglądać. Chodzi o to czy powinno to być nowe mieszkanie od dewelopera, czy też mieszkanie z drugiej ręki, które pochodzi bezpośrednio od właściciela czy też agencji.

Mieszkanie od dewolopera

Nowe mieszkanie jedynie wymagają urządzenia, a nie remontu klasycznego, w którym trzeba często naprawiać zniszczenia, czy też wady innego rodzaju. Jeśli znajdziemy w mieszkaniu wady, które wynikają na przykład z wad wykonania, to właściciel mieszkania domagać się może naprawy w ramach naszej gwarancji. Nowe obiekty są o wiele lepiej dopasowane do rodzin współczesnych. Gdy kupujemy nowe mieszkanie, to także nie musimy się obawiać dodatkowych formalności. Jedynie spisujemy umowę, a przy odbiorze potwierdza się stan mieszkania.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Chyba cechą najważniejszą z wtórnego rynku jest jego cena. W związku z tym, że się ono znajduje w starszym budynku, to jest ono stosunkowo tanie. Im stan budynku i mieszkania jest gorszy, tym cena jest niższa. Czy jest to dobra wiadomość? Najczęściej tak jest, ale o ile się nie pojawiają poważne usterki. Jednak wiele do życzenia pozostawiać może instalacja elektryczna o wodno-kanalizacyjna. Mogą one generować bardzo duże koszty. Okazuje się jednak bardzo często, że pewnych rzeczy już nie można poprawić, jak na przykład wspólnych części w przypadku rury w pionie. Często przy budynkach starszych jest trudno o parking.

Jak znaleźć odpowiednie mieszkanie?

Jak zdążyliśmy już zauważyć, każdy rynek ma swoją własną specyfikę. Zanim zatem zabierzemy się do szukania mieszkania, to zastanówmy się:

- jaką konkretnie kwotę możemy przeznaczyć na zakup mieszkania?

- jak dużą kwotę chcemy przeznaczyć na remont oraz na jego urządzenie?

- czy mieszkanie traktujemy jako inwestycję na przyszłość, którą można spieniężyć z korzyścią w niedalekiej przyszłości?

- na jakiej lokalizacji nam zależy?

- jakiej infrastruktury oraz miejsc publicznych potrzebujemy?

Po określeniu wszystkich kryteriów przyszedł czas na poszukiwanie nieruchomości odpowiedniej. Niektórzy dosyć szybko zniechęcają się oraz czują się zmęczenia. Szczególnie dlatego, że przeglądać muszą wiele ofert, które jednak nie spełniają ich wymagań. A co możemy z tym zrobić? Powinniśmy znaleźć stronę, która pomaga na dosyć precyzyjne określenie swoich wymagań. W efekcie otrzymujemy w jednym miejscu oferty z różnych stron. Taką właśnie szansę daje nam agregat ogłoszeń sasiedzki.pl Wystarczy, że określimy jakiej szukamy nieruchomości, z jakiego konkretnie rynku, w jakiej lokalizacji itp. Uzyskamy natychmiast interesujące nas ogłoszenia. Możemy się zabrać do ich przeglądania.

Przykład reprezentatywny: 

W polu miejscowość wybierz lokalizację, dla której chcesz otrzymać zbiór wszystkich ogłoszeń, np. Sandomierz, świętokrzyskie

W kolejnym polu wybierz rodzaj nieruchomości, np. mieszkania

Ostatnim krokiem jest wybór rodzaju ogłoszenia - wynajem lub sprzedaż. W tym przykładzie wybierzemy sprzedaż.

Po kliknięciu przycisku "Szukaj" otrzymamy zbiór wszystkich mieszkań na sprzedaż w Sandomierzu.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć