Jak znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Jak znaleźć dobry ośrodek leczenia uzależnień?

Walka z uzależnieniem jest trudna, niezależnie od tego, jaka substancja czy używka zawładnęła Twoim życiem. Wiele osób nie chce się przyznać, że ma taki problem, a z czasem jest tylko gorzej. Aby wrócić do normalności, profesjonaliści są często najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach. Jakie cechy charakteryzują dobry ośrodek leczenia uzależnień? Jakimi kryteriami należy się kierować, aby dokonać właściwego wyboru? Jaki typ osoby powinien zostać skierowany? Wszystko to wyjaśniamy poniżej!

Ośrodek terapii uzależnień - charakterystyka

W Polsce istnieje wiele ośrodków leczenia uzależnień. Nie wszystkie jednak mogą przyjąć osobę, która zmaga się z uzależnieniem. Z tego powodu charakterystyka dobrego ośrodka obejmuje wiele istotnych elementów. Warto przyjrzeć się tym czynnikom bliżej. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na kadrę. Psychoterapeuci i terapeuci muszą posiadać odpowiednie wykształcenie, ale także wykazywać się empatią, zrozumieniem, asertywnością i zaangażowaniem. Powinni też mieć serce do pacjentów, a także do zawodu. Pacjenci powinni mieć zapewnioną całodobową opiekę. Pacjenci potrzebują wsparcia i komfortu na wszystkich etapach swojej walki z uzależnieniem. Wsparcie jest ważne nie tylko po zakończeniu terapii, ale także dlatego, że po opuszczeniu ośrodka osoba uzależniona nadal będzie narażona na pokusy. Ważne jest, aby osoba uzależniona miała możliwość rozmowy z personelem. Pomogą jej oni zwalczyć chęć sięgnięcia po używki i przypomną o trudach terapii i postępach, jakie poczyniła.

Ważne jest, aby ośrodki leczenia uzależnień znajdowały się w spokojnej, malowniczej okolicy. Dzięki temu osoby w nim przebywające mogą wyjść na zewnątrz i cieszyć się świeżym powietrzem. Nierzadko zdarza się, że terapia przebiega dobrze, gdy jest zlokalizowana daleko od miejsca zamieszkania pacjenta. Dzięki temu pacjent będzie mógł całkowicie uwolnić się od wszelkich nałogów i środowiska, w którym się wychował. Może się to wydawać dużą niedogodnością dla bliskich ze względu na długie dojazdy, ale jest to niezbędne do skutecznego wyjścia z uzależnienia. Członkowie rodziny muszą mieć możliwość spotkania się z pacjentem w ośrodku leczenia uzależnień. Dzięki temu będą wiedzieli, że nie walczą o swoje i że mają się na czym oprzeć. Personel powinien być również dostępny, aby porozmawiać z bliskimi o ich uczuciach i obawach.

Dodatkowo osoby cierpiące na uzależnienia muszą mieć dostęp zarówno do terapii indywidualnej, jak i grupowej. Obowiązkowo plan powinien być przygotowany osobiście. Należy pamiętać, że żadne dwa przypadki uzależnienia nie są takie same.

Psychoterapeutka

Kto powinien zostać skierowany na leczenie?

Ośrodki leczenia uzależnień, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są dla osób, które popadły w różne uzależnienia. Miejsce w placówce można uzyskać za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia w Polsce. Często są one jednak przepełnione i długo się zapełniają. Opieka również nie spełnia standardów. Nie mogą przyjmować nieletnich, a coraz częściej dotyka ich problem uzależnień. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień są dobrą alternatywą dla publicznych ośrodków leczenia uzależnień. Należy jednak pamiętać, że dostęp do nich mają tylko osoby trzeźwe, które naprawdę chcą zmienić swoje życie i wyjść z uzależnienia. Muszą one przejść przez detoks, jeśli długotrwała abstynencja nie jest możliwa. Trwa to zazwyczaj około 10 dni. Może jednak trwać dłużej lub krócej, zanim będą mogli wejść na oddział. Zanim pacjent zostanie przyjęty do prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, często wymagana jest umowa wstępna. Dzieje się tak dlatego, że pacjent musi pokazać, że jest gotów stoczyć tę trudną, ale możliwą do wygrania walkę.

Jak wybrać ośrodek, który spełni nasze oczekiwania?

W przeszłości ośrodki leczenia uzależnień wybierano na podstawie rekomendacji lub po wcześniejszym odwiedzeniu placówki. Była to trudna decyzja, ponieważ uniemożliwiała zachowanie anonimowości i poufności przez pacjenta i jego bliskich. Te dwa czynniki są jednak bardzo ważne. Dziś, wraz z pojawieniem się komputerów, nie trzeba nawet daleko podróżować, aby znaleźć odpowiednią placówkę. Wystarczy przejrzeć listy ośrodków leczenia uzależnień, aby znaleźć ten, który do nas przemawia. Z pewnością opinie innych osób mogą pomóc w podjęciu decyzji. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że uzależnienie to choroba i że warto o nią walczyć.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.