Oznakowanie opakowań substancji niebezpiecznych - jak to właściwie zrobić?

Oznakowanie opakowań substancji niebezpiecznych - jak to właściwie zrobić?

Na wszystkich produktach muszą pojawiać się specjalne etykiety, zawierające informacje o nich - o sposobie stosowania czy składzie. Bardzo ważne jest by każdy produkt posiadał taką treść, ponieważ dzięki niej klienci wiedzą do czego służy dany produkt i jak go właściwie używać. Wiedzą też z czego został wykonany. Niektórzy w ogóle nie czytają etykiet. Inni rzucają tylko na nie okiem. Są i tacy, którzy uważnie się w nie wczytują, chcąc dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o produkcie, który zamierzają kupić. Informacje na temat znajdujących się w danym opakowaniu substancji są szczególnie ważne gdy chodzi o elementy niebezpieczne. Dzięki informacjom na opakowaniach można zidentyfikować na przykład szkodliwe substancje chemiczne. Jakie oznaczenia powinny się pojawić na opakowaniach substancji niebezpiecznych? Kto zajmuje się znakowaniem opakowań?

Etykiety - jakie informacje powinny zawierać?

Na etykiety na opakowaniach różnych towarów musi zwracać uwagę każda firma produkcyjna. To właśnie etykiety są źródłem informacji o danej rzeczy - w tym również i o tym jak należy z nią postępować. Niektóre towary należy trzymać w określonej temperaturze, albo zużyć w określonym czasie po otwarciu. W przypadku substancji niebezpiecznych informacje zarówno o tym że są groźne, jak i o tym jak z nimi postępować są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa. Wszystkie substancje chemiczne muszą zostać oznakowane w określony sposób. Jakie informacje muszą się znaleźć na etykiecie? Na pewno nazwa substancji, klasyfikacja jej potencjalnego zagrożenia oraz informacja o tym, czy jest to substancja wybuchowa - z taką trzeba postępować szczególnie ostrożnie. Na opakowaniach muszą się również znaleźć międzynarodowe identyfikatory produktu, a także piktogramy, które jasno określają zagrożenie. Dzięki nim już rzut oka na daną rzecz wystarczy by osoba, która ma z nią do czynienia była szczególnie ostrożna. Na opakowaniu muszą się również znaleźć dane dotyczące producenta - nazwa firmy, adres oraz numer kontaktowy. Opakowania z substancjami niebezpiecznymi muszą także informować w jaki sposób je bezpiecznie przewozić. Informacja taka musi być solidna, trwała, odporna - tak by nie uległa zniszczeniu, co mogłoby być niebezpiecznie dla osób mających z takimi opakowaniami styczność. 

Kto zajmuje się znakowaniem opakowań?

Znakowaniem opakowań nie może się zajmować osoba niedoświadczona - zwłaszcza gdy chodzi o materiały niebezpieczne. Zajmują się tym profesjonaliści, którzy dokładnie wiedzą jakie dane powinny znaleźć się na etykiecie, w jaki sposób je umieścić, jaką powinny mieć wielkość i wygląd. Specjaliści przygotowują profesjonalne etykiety, które następnie umieszcza się na opakowaniach substancji niebezpiecznych. Tworzą także specjalne karty charakterystyki, spełniające standardy europejskie i wymagane w takich przypadkach. Poprawne oznakowanie towarów niebezpiecznych pozwala osobom, które mają z nimi kontakt postępować właściwie - tak by nie doszło do wypadku. Jako że są o wszystkim poinformowane, osoby te w razie nieodpowiedniego stosowania się do zaleceń nie mogą rościć sobie prawa do uzyskania odszkodowania. Dla bezpieczeństwa takich osób oraz dla bezpieczeństwa producenta warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy zajmą się odpowiednim oznakowaniem towarów niebezpiecznych. 

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.