Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Pielęgnacja krok po kroku!

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne? Pielęgnacja krok po kroku!

Wielu ludzi, mniej więcej od końca września do początku kwietnia, tęskni za latem i za ożywczymi ciepłymi promieniami słońca. W zimie bowiem, nawet jeśli się ono ukaże, świeci inaczej, nie daje aż tyle radości. W lecie natomiast czujemy jego moc na skórze praktycznie każdego dnia. Przy długiej ekspozycji na promienie słoneczne warto pamiętać o założeniu okularów przeciwsłonecznych, które ochronią nasze oczy przed ewentualnym podrażnieniem. Oczywiście rynek oferuje tak szeroką gamę tego rodzaju okularów, że każdy bez problemu znajdzie coś dla siebie. Często szukamy okularów, które będą pasowały do naszej urody, naszego charakteru czy stylu ubierania się. Warto jednak poznać kilka sposobów odpowiedniego dbania o okulary przeciwsłoneczne, by uniknąć przypadkowego uszkodzenia naszej ulubionej pary oraz byśmy nie musieli zbyt często powtarzać takiego zakupu i niepotrzebnie tracić pieniędzy. 

Okulary przeciwsłoneczne - z czego są stworzone?

Pierwsze wynalazki, które mogłyby być określone mianem prototypów dzisiejszych okularów przeciwsłonecznych, powstały w XII wieku. Na przestrzeni wielu wieków zmieniały się technologie, dzięki którym ulepszano instrumenty służące do ochrony ludzkiego wzroku przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. W dzisiejszych czasach posiadanie takich okularów jest standardem, a rynek obfituje w najróżniejsze opcje i warianty. 

Dzisiaj soczewki okularów przeciwsłonecznych wytwarzane są z półprzezroczystego tworzywa sztucznego, przyciemnianego na różne kolory w zależności od fasonu, modelu i firmy (najczęściej są to kolory ciemne: granatowy, brązowy lub głęboko zielony). W dodatku technologia poszła na tyle do przodu, że dzięki najnowocześniejszym modelom, nasze oczy chronione są również przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. To rozwiązanie ma największe znaczenie w górach, gdzie ekspozycja na to promieniowanie jest dużo wyższa niż np. na poziomie morza. Istnieją również okulary przeciwsłoneczne o charakterze korekcyjnym.

Czyszczenie okularów przeciwsłonecznych - produkty

Czyszczenie okularów przeciwsłonecznych to bardzo ważna część ich pielęgnacji. Wydawałoby się, że przetarcie soczewek czymkolwiek od czasu do czasu w zupełności wystarczy, przecież "co się może złego stać"? Jeśli zrobimy to nieumiejętnie, to może się stać tyle, że zniszczymy okulary, być może właśnie w momencie, kiedy będziemy ich najbardziej potrzebować. Jak więc odpowiednio czyścić okulary przeciwsłoneczne? 

Przede wszystkim do przecierania soczewek ZAWSZE używajmy wyłącznie ściereczek z mikrofibry. Inne materiały (t-shirt, spódniczka, chusteczka jednorazowa, papier itp.) mogą doprowadzić do mikro zarysowań, które z biegiem czasu uszkodzą powłokę soczewki, a wtedy okulary przestaną być zdatne do użytku. Samą ściereczkę również od czasu do czasu należy oczyścić z nagromadzonych na niej nieczystości, ale trzeba uważać, by nie wyprać jej w płynie zmiękczającym tkaniny, gdyż mógłby on doprowadzić do zniszczenia włókien, a czyszczenie okularów uszkodzoną chusteczką również nie byłoby najlepszym pomysłem. Najlepiej do takiego prania użyć zwykłego mydła. Ponadto do usuwania smug z soczewek nie należy używać substancji na bazie octu, amoniaku czy środków do mycia okien, gdyż one na pewno uszkodzą powłokę soczewek.

Sprawdź ofertę okularów przeciwsłonecznych na https://www.zlotewyprzedaze.pl/blog/post/modny-poranek/Modne_dodatki_na_sezon_wiosna_lato_2021.

okulary przeciwsłoneczne na plaży

Jak dbać o okulary przeciwsłoneczne na co dzień?

Co ciekawe, niewielu z nas wie, że okulary przeciwsłoneczne, podobnie jak te zwyczajne, wymagają specjalnego traktowania i pielęgnacji, by mogły służyć nam jak najdłużej i jak najefektywniej. Przede wszystkim należy zadbać o to, by okulary nie zostały porysowane, a do tego najlepiej przyda się futerał (najlepiej twardy). Jeśli więc w danej chwili nie używasz okularów, włóż je do futerału. Błędem jest trzymanie ich na włosach, ponieważ taka pozycja sprzyja luzowaniu się śrubek na łączeniach i okulary w końcu mogą spaść i się zniszczyć. Jeżeli natomiast odkładamy okulary na stół, odkładajmy je soczewkami do góry. 

Pamiętać należy również o tym, że naszym okularom zaszkodzić może nadmiernie wysoka temperatura, np. taka, jaka potrafi wytworzyć się w nagrzanym przez słońce samochodzie. Nie zostawiajmy ich zatem na wierzchu. Uważać należy również na urlopie spędzanym nad morzem lub jeziorem. Warstwę ochroną soczewek może uszkodzić piasek z plaży, a nawet sól morska. Sporo tego, prawda? Warto wyrobić w sobie nawyki, które utrwalą w nas powyższe zachowania, jeśli chcemy długo cieszyć się naszą ulubioną parą okularów przeciwsłonecznych. 

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.