Oś czasu i etapy odstawienia alkoholu
Odstawienie alkoholu występuje wtedy, gdy osoba uzależniona od alkoholu przestaje pić. Nasilenie tych objawów różni się w zależności od długości nawyku picia i ilości spożywanego alkoholu, ale ogólnie są one bardzo nieprzyjemne i mogą sprawić, że niezwykle kuszące dla danej osoby będzie ponowne wypicie alkoholu, tylko po to, by złagodzić objawy.
Ale jak długo trzeba czekać, aby pozbyć się objawów odstawienia i znów poczuć się zdrowo?
Wyjaśnijmy to:
Etapy odstawienia alkoholu
Zazwyczaj objawy odstawienia trwają około tygodnia, choć może się to różnić w zależności od osoby.
Łagodniejsze przypadki uzależnienia od alkoholu mogą czasami być w stanie odtruć się w ciągu 2-3 dni, a poważniejsze przypadki długotrwałego uzależnienia mogą czasami powodować odstawienie, które trwa miesiącami, ale 7 dni to dokładna średnia i najczęstsza oś czasu, jakiej można się spodziewać.
Objawy odstawienia doświadczane mogą zmieniać się stopniowo w ciągu tygodnia, a różne etapy osi czasu odstawienia alkoholu zazwyczaj wyglądają tak:
Etapy odstawienia alkoholu (Stages of Alcohol Withdrawal)
Etap 1 (6-12 godzin po ostatnim drinku)
Pierwszy etap odstawienia zaczyna się dość szybko po ostatnim drinku. Zaczyna się od ogólnego poczucia bycia "szorstkim" lub kaca. Najczęściej szybko przeradza się to w drżenie rąk, nietypowe pocenie się, a przede wszystkim intensywne pragnienie picia.
Są to mniej poważne objawy odstawienia alkoholu i łatwo je przeoczyć rodzinie i przyjaciołom, ponieważ mogą przypominać kaca lub po prostu być w nieco gorszym nastroju.
Wielu alkoholików przechodzi przez ten etap regularnie, ale traktuje go jako zwykłe uczucie, kiedy nie piją. W rezultacie często spieszą się, by wypić drinka przy pierwszym wystąpieniu tych objawów i mogą nigdy nie doświadczyć etapu 2.
Objawy, których możesz doświadczyć na tym etapie, obejmują:
- Wstrząsy
- Bezsenność
- Letarg lub utrata energii
- Wahania nastroju
- Niespokojność
- Problemy z koncentracją lub brak skupienia
- Bóle głowy
- Nudności i utrata apetytu
Etap 2 (12 do 48 godzin po ostatnim drinku)
Etap 2 rozpoczyna się, gdy ktoś był w etapie 1 przez dzień lub dwa bez picia. Ten etap jest nieco poważniejszy, ponieważ objawy zaczynają wpływać na oddychanie i bicie serca.
Objawy te o wiele trudniej jest ukryć przed rodziną i bliskimi i zazwyczaj doświadcza ich tylko alkoholik, który usilnie stara się rzucić nałóg, ponieważ ten, który nie był w tym stanie, zazwyczaj poddałby się i wypił drinka po odczuciu objawów etapu 1.
Niestety, etap 2 jest o wiele bardziej nieprzyjemny i może powodować nawroty nawet u tych bardziej oddanych osób.
Zasadniczo każdy, kto przechodzi przez etap 2 odstawienia, powinien pozostawać pod opieką lekarza lub przynajmniej mieć regularny kontakt telefoniczny z doświadczonym specjalistą.
Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz na http://bielsko-biala.terapia24h.pl/uktr/detoks-alkoholowy-bielsko-biala.html
Wszystkie objawy etapu 1 mogą nadal występować na tym etapie, ale nowe objawy mogą obejmować:
- Wysokie ciśnienie krwi
- Trudności w oddychaniu
- Wysoką temperaturę
- Skrajne pocenie się i odwodnienie
- Dezorientacja i problemy z koncentracją
- Halucynacje
- Agresja lub drażliwość
Etap 3 (48-72 godziny po ostatnim drinku)
Etap 3 występuje, gdy alkoholik nie spożywał alkoholu przez 2-3 dni.
Objawy na tym etapie obejmują poważniejsze i bardziej intensywne wersje wszystkich wymienionych wcześniej objawów, ale mogą również obejmować napady drgawek i gorsze samopoczucie. Dla większości osób, które próbują rzucić picie, jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap i częsty punkt nawrotu, po prostu ze względu na ogromny dyskomfort spowodowany tymi objawami i ciągłą świadomość, że drink może je złagodzić.
Jednak na tym etapie jesteś już prawie po najtrudniejszej części i musisz tylko wytrzymać jeszcze trochę dłużej!
Do 5% osób na tym etapie może doświadczyć Delirium Tremens, a do 5% przypadków Delirium Tremens jest śmiertelnych, dlatego konieczne jest posiadanie nadzoru medycznego.