Oś czasu i etapy odstawienia alkoholu

Oś czasu i etapy odstawienia alkoholu

Odstawienie alkoholu występuje wtedy, gdy osoba uzależniona od alkoholu przestaje pić. Nasilenie tych objawów różni się w zależności od długości nawyku picia i ilości spożywanego alkoholu, ale ogólnie są one bardzo nieprzyjemne i mogą sprawić, że niezwykle kuszące dla danej osoby będzie ponowne wypicie alkoholu, tylko po to, by złagodzić objawy.

Ale jak długo trzeba czekać, aby pozbyć się objawów odstawienia i znów poczuć się zdrowo?

Wyjaśnijmy to:

Etapy odstawienia alkoholu

Zazwyczaj objawy odstawienia trwają około tygodnia, choć może się to różnić w zależności od osoby.

Łagodniejsze przypadki uzależnienia od alkoholu mogą czasami być w stanie odtruć się w ciągu 2-3 dni, a poważniejsze przypadki długotrwałego uzależnienia mogą czasami powodować odstawienie, które trwa miesiącami, ale 7 dni to dokładna średnia i najczęstsza oś czasu, jakiej można się spodziewać.

Objawy odstawienia doświadczane mogą zmieniać się stopniowo w ciągu tygodnia, a różne etapy osi czasu odstawienia alkoholu zazwyczaj wyglądają tak:

Etapy odstawienia alkoholu (Stages of Alcohol Withdrawal)

Etap 1 (6-12 godzin po ostatnim drinku)

Pierwszy etap odstawienia zaczyna się dość szybko po ostatnim drinku. Zaczyna się od ogólnego poczucia bycia "szorstkim" lub kaca. Najczęściej szybko przeradza się to w drżenie rąk, nietypowe pocenie się, a przede wszystkim intensywne pragnienie picia.

Są to mniej poważne objawy odstawienia alkoholu i łatwo je przeoczyć rodzinie i przyjaciołom, ponieważ mogą przypominać kaca lub po prostu być w nieco gorszym nastroju.

Wielu alkoholików przechodzi przez ten etap regularnie, ale traktuje go jako zwykłe uczucie, kiedy nie piją. W rezultacie często spieszą się, by wypić drinka przy pierwszym wystąpieniu tych objawów i mogą nigdy nie doświadczyć etapu 2.

Objawy, których możesz doświadczyć na tym etapie, obejmują:

 • Wstrząsy
 • Bezsenność
 • Letarg lub utrata energii
 • Wahania nastroju
 • Niespokojność
 • Problemy z koncentracją lub brak skupienia
 • Bóle głowy
 • Nudności i utrata apetytu

Etap 2 (12 do 48 godzin po ostatnim drinku)

Etap 2 rozpoczyna się, gdy ktoś był w etapie 1 przez dzień lub dwa bez picia. Ten etap jest nieco poważniejszy, ponieważ objawy zaczynają wpływać na oddychanie i bicie serca.

Objawy te o wiele trudniej jest ukryć przed rodziną i bliskimi i zazwyczaj doświadcza ich tylko alkoholik, który usilnie stara się rzucić nałóg, ponieważ ten, który nie był w tym stanie, zazwyczaj poddałby się i wypił drinka po odczuciu objawów etapu 1.

Niestety, etap 2 jest o wiele bardziej nieprzyjemny i może powodować nawroty nawet u tych bardziej oddanych osób.

Zasadniczo każdy, kto przechodzi przez etap 2 odstawienia, powinien pozostawać pod opieką lekarza lub przynajmniej mieć regularny kontakt telefoniczny z doświadczonym specjalistą.

Więcej na temat detoksu alkoholowego przeczytasz na http://bielsko-biala.terapia24h.pl/uktr/detoks-alkoholowy-bielsko-biala.html

Wszystkie objawy etapu 1 mogą nadal występować na tym etapie, ale nowe objawy mogą obejmować:

 • Wysokie ciśnienie krwi
 • Trudności w oddychaniu
 • Wysoką temperaturę
 • Skrajne pocenie się i odwodnienie
 • Dezorientacja i problemy z koncentracją
 • Halucynacje
 • Agresja lub drażliwość

Etap 3 (48-72 godziny po ostatnim drinku)

Etap 3 występuje, gdy alkoholik nie spożywał alkoholu przez 2-3 dni.

Objawy na tym etapie obejmują poważniejsze i bardziej intensywne wersje wszystkich wymienionych wcześniej objawów, ale mogą również obejmować napady drgawek i gorsze samopoczucie. Dla większości osób, które próbują rzucić picie, jest to zdecydowanie najtrudniejszy etap i częsty punkt nawrotu, po prostu ze względu na ogromny dyskomfort spowodowany tymi objawami i ciągłą świadomość, że drink może je złagodzić.

Jednak na tym etapie jesteś już prawie po najtrudniejszej części i musisz tylko wytrzymać jeszcze trochę dłużej!

Do 5% osób na tym etapie może doświadczyć Delirium Tremens, a do 5% przypadków Delirium Tremens jest śmiertelnych, dlatego konieczne jest posiadanie nadzoru medycznego.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.