Czym jest, a czym nie jest Pop Art

Czym jest, a czym nie jest Pop Art

Pop Art jako nurt w kulturze masowej i sztuce powstał w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Inspirował się ówczesnym duchem czasów: kolorowym światem komiksów i mass mediów. Dzisiaj poleca się go wszystkim osobom lubiącym ekstrawagancję, odważne kolory i bezkompromisowość. Co ciekawe, Pop Art przeżywa obecnie drugą młodość i Popartowe gadżety, zabawki czy obrazy na płótnie coraz częściej ozdabiają nasze domy i mieszkania. Czym charakteryzuje się ten styl? Komu będzie pasować, a komu wręcz przeciwnie? I w końcu: czym nie jest Pop Art? O tym dowiemy się w tym artykule. 

Na początku zastanówmy się nad początkami Pop Artu; tak jak napisaliśmy we wstępie tego tekstu, jego historia sięga lat 50 XX wieku. Swój początek brał w ówczesnej kulturze mediów masowych; filmach i komiksach o superbohaterach, kolorowych magazynach i bajkach. Do typowych cech sztuki Pop Artu zaliczymy na pewno zabawę kolorem. Jeśli szukasz stonowanych odcieni, dominacji bieli, szarości i czerni albo nudnych pejzaży czy widoków natury, to na pewno nie szukasz we właściwym miejscu. Pop Art bawi się takimi kolorami jak zielony, niebieski, czerwony, żółty i pomarańczowy oraz ich jasnymi odcieniami. Często występuje w nim mocny kontrast i zabawa, niepasującymi do siebie z pozoru, kolorami. A może faktycznie niepasującymi? Dla prawdziwego fana Pop Artu nie ma to większego znaczenia: liczy się ekstrawagancja i swoboda.

obrazy pop art

Pop Art w aranżacji wnętrz może mieć wiele wymiarów, jednak najczęściej stosuje się rozmaite dodatki Pop Artowe, takie jak grafiki, plakaty, zasłony, gadżety czy obrazy na płótnie. Zwłaszcza obrazy canvas wydają się być ciekawym rozwiązaniem: z jednej strony obraz jest bardzo klasyczną, starodawną formą wystroju wnętrz, a z drugiej strony, jeśli przedstawia grafikę Pop Artową, jest bardzo nowoczesny. I to jest właśnie piękno i kwintesencja Pop Artu - odwaga, zabawa konwencją, łamanie zasad i stereotypów. 

Tacy artyści jak Andy Warhol zabawiali się tą konwencją i często inspirowali się klasycznymi dziełami, które powielali w zabawny, odważny, czasami wręcz dziecinny sposób. Obrazy na płótnie Pop Art jak i cały styl to jedna wielka igraszka z konwencjami, zasadami, autorytetami. Właśnie dlatego, pisząc o tym jakie są zasady Pop Artowego wystroju wnętrz, musimy napisać, że… żadne! Tutaj zasadą jest brak zasad i tego polecamy się trzymać.

Mając powyższe na uwadzę, jasnym chyba jest, że styl ten jest przeznaczony raczej dla odważnych, ekstrawertycznych, bezkompromisowych osób. Fani bardziej klasycznych dekoracji, minimalizmu, industrializmu, stylu rustykalnego czy art deco, raczej się w nim nie odnajdą. To styl dla osób kochających kicz, tandetę i łamanie konwencji. W Pop Arcie łączy się też rozmaite materiały (np. plastik innymi tworzywami). Można powiedzieć, że łączy się to co się chce, z tym co się chce - nie ma tu miejsca na powtarzalne, bezpieczne rozwiązania. 

Jeśli interesuje Cię ten styl i uważasz, że się w nim odnajdujesz, gorąco zachęcamy do udekorowania swojego pokoju obrazami na płótnie Pop Art. To sztuka dla odważnych, a przecież do odważnych świat należy - sprawdź ofertę https://revolio.pl i wypełnij salon, kuchnię czy jadalnię kolorowym duchem Ameryki lat pięćdziesiątych!

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.