Właściwości olejku z trawy cytrynowej

Właściwości olejku z trawy cytrynowej

Wielu z nas docenia naturalne działanie olejków eterycznych. O ile jednak olejek lawendowy, czy eukaliptusowy są nam dobrze znane, znacznie mniej osób zna właściwości olejku z trawy cytrynowej. Czy wiesz, jakie właściwości posiada ten olejek i gdzie można go kupić?

Jakie działanie ma olejek z trawy cytrynowej?

Olejek cytrynowy otrzymywany jest w procesie destylacji parą wodną liści palczatki cytrynowej z Gwatemali. Warto zaznaczyć, że jest on jednym z niewielu olejków eterycznych, w których dominującym składnikiem jest cytral. Posiada bardzo intensywny i przyjemnie cytrusowy zapach. Woń olejku z trawy cytrynowej podoba się ludziom, ale nie owadom. Nie bez powodu jest on więc najbardziej znany jest z kolei z działania odstraszającego owady. Olejek z trawy cytrynowej ma bardzo wiele zastosowań. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, antyseptyczne, ściągające, bakteriobójcze, wiatropędne oraz moczopędne. Ma także działanie fungistatyczne, co oznacza, że hamujące rozwój grzybów, a także uspokajające i przeciwbólowe. 

Sposoby zastosowania olejku z trawy cytrynowej

Odstraszanie owadów

Należy pamiętać, że dostępne na rynku preparaty odstraszające owady poza naturalnymi olejkami często zawierają także inne chemiczne substancje, takie jak np. N-dietyl-meta-tolumamide, czyli DEET, który w dużych stężeniach jest substancją silnie trującą oraz szkodliwą. To szczególnie istotne, gdyż środków na owady zawierających DEET nie powinny używać dzieci ani kobiety w ciąży. Dlatego zastosowanie olejku z trawy cytrynowej jest o wiele bezpieczniejsze, a równocześnie skuteczne. Warto pamiętać, że olejek z trawy cytrynowej odstrasza wszelkie owady, dlatego możemy go stosować nie tylko w walce z komarami, czy kleszczami, ale także pomóc naszym pupilom pozbyć się pcheł i innych insektów.

Działanie relaksujące

Olejek z trawy cytrynowej świetnie nadaje się do masażu. Doskonale rozgrzewa i pobudza organizm, wzmacnia i ujędrnia osłabione oraz bolące mięśnie. Szczególnie zaleca się masaż z olejkiem z trawy cytrynowej sportowcom po kontuzjach. Relaksujące działanie olejku można również wykorzystać aplikując kilka jego kropel do specjalnego kominka. Przyjemny zapach olejku z trawy cytrynowej ma działanie kojące i odprężające.
 
olejek z trawy cytrynowej

Pomoc w problemach żołądkowych

Olejek z trawy cytrynowej wykazuje właściwości antyseptyczne, dzięki czemu potrafi on pomóc w leczeniu infekcji żołądkowych. Można wykorzystywać go w masażu i inhalacjach, dzięki czemu pobudzi apetyt i zadziała kojąco na stany chorobowe i zapalne okrężnicy.

Zwalczanie trądziku

Trądzik to nieprzyjemne schorzenie skóry dotykający zwłaszcza nastolatków oraz osób z problemami hormonalnymi. Antyzapalne i antybakteryjne działanie olejku z trawy cytrynowej wspomaga walkę z czerwonymi krostkami.

Usuwanie bakterii

Polecane jest także dodawanie olejku z trawy cytrynowej do środków czyszczących. Oprócz swojego antybakteryjnego działania sprawi, że do będzie pachniał cytrusami i świeżością.

Naturalny dezodorant

Jeśli połączymy olejek z trawy cytrynowej z olejem kokosowym, masłem shea lub sodą oczyszczoną, stworzymy naturalny kosmetyk, który działa jak delikatny i naturalny dezodorant. Nie eliminuje on całkowicie wydzielania potu, ale może zneutralizować nieprzyjemny zapach, a jest z pewnością bezpieczniejszy dla naszej skóry.

W jakim sklepie kupimy olejek z trawy cytrynowej?

Olejków eterycznych, w tym olejku z trawy cytrynowej, najlepiej jest szukać w sklepach i drogeriach z kosmetykami naturalnymi lub sklepach ze zdrową żywnością.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.