Trening mózgu – jak doskonalić inteligencję?

Trening mózgu – jak doskonalić inteligencję?

Ostatnio badania naukowe wykazały, że poziom inteligencji można podnieść, stosując przemyślany trening mózgu. Nie chodzi tu wcale o zdobywanie kolejnych szczebli wykształcenia, ale o regularne ćwiczenia na pamięć. Z podanych propozycji wybierz coś dla siebie.

Ucz się, zapamiętując obrazy

Na co dzień człowiek nie wykorzystuje możliwości swojego mózgu. Ucząc się, używa tylko lewej półkuli mózgu, bo po prostu szybko zapamiętuje i powtarza materiał, a potem równie szybko zapomina. Dowiedziono jednak, że uaktywniane prawej półkuli mózgu zapewnia nie tylko tak zwaną pamięć długotrwałą, ale także znacznie zwiększa potencjał intelektualny człowieka. Można to osiągnąć, ucząc się myślenia i zapamiętywania obrazami.

Być może dlatego Chińczycy stworzyli swoje pismo jako obrazkowe, którego do dzisiaj naucza się dość często poprzez wywoływanie skojarzeń właśnie z obrazami. My też możemy zapamiętywać wyrazy, nazwy i nazwiska, tworząc do nich konkretne wizualizacje, bo przecież łatwo skojarzyć chociażby nazwisko Kawowski z filiżanką kawy. Ten rodzaj myślenia to tak zwana mnemotechnika, która wpisuje się w szeroko pojętny trening mózgu i skuteczne ćwiczenia na pamięć.

Ćwicz pamięć muzyczną

Mózg odbiera miliony bodźców i niestety większości z nich nie jest w stanie ani przetworzyć, ani zapamiętać. Zdolność mózgu do zapamiętywania można zdecydowanie poprawić, rozwijając pamięć słuchową. W Chinach dowiedziono, że najlepiej robić to, biorąc lekcje muzyki. Nauka muzyki usprawnia działanie lewej półkuli mózgu. Zauważono, że członkowie orkiestr znacznie szybciej zapamiętywali nowe słowa i informacje, a to jest czynnikiem sprzyjającym w doskonaleniu własnej inteligencji.

Nie unikaj emocji

Niektórzy z pewnością będą zdziwieni, ale okazuje się, że mózg o wiele więcej zapamiętuje, gdy odbiera jednocześnie silne emocje. Tak się dzieje, gdy odczuwa się zarówno strach, jak i euforię. W pierwszym przypadku wynika to ze wzrostu poziomu adrenaliny w organizmie, a w drugim przypadku pozytywnie działa serotonina.

Rozwiązuj i układaj

Naukowo zostało także udowodnione, że regularne rozwiązywanie wszelkich testów, łamigłówek, a nawet sudoku wpływa na zwiększanie arytmetycznej i analitycznej sprawności mózgu. Z kolei tak popularne i lubiane rozwiązywanie krzyżówek poszerza słownictwo i wspomaga umiejętność kojarzenia faktów. Zamiast oglądania kolejnych seriali w telewizji, warto zagrać ze znajomymi w scrabble, szachy, warcaby lub nawet w brydża.

Niektórych z pewnością ucieszy także fakt, że dobrym treningiem dla mózgu jest układanie klocków i puzzli. Zatem warto sięgać po ciekawe, współczesne zestawy kloców, z których buduje się nawet samochody czy rakiety kosmiczne. W długie zimowe wieczory dobrze jest zasiąść do stołu wraz z zestawem puzzli, składającym się z kilku tysięcy elementów, bo takie zajęcia doskonale usprawniają mózg, stwarzając jednocześnie szanse na doskonalenie własnej inteligencji.

 

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.