Zalety stosowania kołdry obciążeniowej

Zalety stosowania kołdry obciążeniowej

Kołdra obciążeniowa to jedyna taka kołdra, która otula i… przytula, a do tego wykazuje właściwości prozdrowotne. Przyjemna w dotyku, z antyalergicznej tkaniny (zwykle bawełny), z zewnątrz nie wyróżnia się w zasadzie niczym od zwykłej kołdry. Nie bez przyczyny jednak zwana jest obciążeniową, a to ze względu na niecodzienne wypełnienie drobnymi ciężarkami. Z reguły w tym celu wykorzystuje się mikrokuleczki ze szkła lub stali nierdzewnej. Ich rozmieszczenie wewnątrz kołdry jest regularnie poprowadzone, aby symetrycznie wywierały nacisk na ciało. Jakie korzyści płyną z dodatkowej stymulacji?

Pozytywny wpływ na układ nerwowy

Układ nerwowy przypomina wielką, skomplikowaną sieć połączeń. Neurony, czyli komórki nerwowe, tworzą struktury oraz funkcjonalne obwody, które przekazują sygnały z jednej komórki do drugiej. W wyniku wysyłanych i odbieranych impulsów organizm aktywnie odpowiada na bodźce i wywołuje konkretną, odpowiednią reakcję ruchową np. w postaci skurczu. Zdarza się jednak, że układ nerwowy nie funkcjonuje prawidłowo. Odchylenia od normy obserwuje się u osób z zaburzeniami sensorycznymi, czyli związanymi z odbieraniem zmysłowym. Dostrzega się je również u osób z ADHD i Aspergerem. W niektórych przypadkach problem wynika z nadaktywności ze strony układu współczulnego, jednak ze względu na możliwość różnorodnych zaburzeń układu nerwowego, dysfunkcje mogą objawiać się w zupełnie odmienny sposób.

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa otula ciało, a jej ciężar naśladuje proces przytulania. Układ nerwowy pod wpływem finezyjnego, choć przyjemnie odczuwalnego nacisku, wycisza się i relaksuje. Mózg odbiera informację o tym, że może czuć się bezpiecznie, przez co łatwiej mu się odprężyć oraz rozładować napięcie. Podobnie jak w przypadku przytulenia, organizm reaguje na ten efekt produkcją serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Dodatkowo, obniża się poziom kortyzolu, co szczególnie docenią osoby zmęczone, zestresowane i cierpiące na zaburzenia snu. Oprócz hormonu szczęścia organizm zaczyna wydzielać melatoninę, która odpowiedzialna jest za regulację rytmu dobowego, czyli między innymi za dobry sen. Zalety efektywnego spania odzwierciedlają się w kondycji fizycznej ciała, ale także w jego stanie i samopoczuciu psychicznym. Skuteczność nocnego wypoczynku przekłada się również na aktywność mózgu za dnia – na poziom jego koncentracji oraz skupienia.

Kto może stosować kołdrę?

Właściwości prozdrowotne kołdry obciążeniowej wykorzystują przede wszystkim terapeuci i stosują ją jako urozmaicenie rehabilitacji oraz procesu leczenia przy zaburzeniach integracji sensorycznej. Stąd też stosuje się inne określenia kołdry – terapeutyczna bądź sensoryczna. Z jej dobrodziejstwa korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli. Ze względu na pozytywny wpływ na układ nerwowy sięgają po nią np.: osoby z depresją, walczące z bezsennością, zestresowane, a także cierpiące z powodu menopauzy czy demencji. To produkt leczniczy wykorzystywany w ramach ćwiczeń wspomagających efekty terapii, dlatego rodzaj kołdry i jej obciążenie warto skonsultować ze specjalistą. Ustandaryzowana waga takiego akcesorium powinna stanowić 10-15% masy użytkownika. Należy zatem przy wyborze kierować się indywidualnymi parametrami i traktować kołdrę jako produkt personalizowany. Warto zaopatrzyć się w nią u zweryfikowanego i godnego zaufania partnera, gwarantującego wysoką jakość kołder. Takim jest np. sklep Balance Blankets, który w swojej ofercie dysponuje europejskimi i certyfikowanymi wyrobami, wykonanymi z najwyższą starannością, z najlepszych surowców.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć