Rozliczanie projektów Unijnych
Aby nie zwracać przyznanego już dofinansowania unijnego, należy przygotować się odpowiednio do jego rozliczenia. Tak naprawdę nie jest to specjalnie proste zadanie.
Realizowanie projektów unijnych wymaga od wszystkich przedsiębiorco znajomości przynajmniej kilkunastu dokumentów. Głównie są to umowy o dofinansowanie, a także wiele z nią związanych wytycznych. Chodzi o wszelkie rozporządzenia oraz także zasady, które dotyczą kwalifikowalności wszelkich wydatków, a więc kosztów, które są przeznaczone do refundacji z unijnych funduszy. Później podaje się rady, o których pamiętać warto, gdy szykujemy się do rozliczenia wniosku.
Zaangażujmy pracowników
Gdy rozliczamy projekt, to nie musimy od razy decydować się na usługi zewnętrznej firmy. Pracownik, który jest dobrze wyszkolony może świetnie sobie poradzić z tym zadaniem. Szczególnie gdy to dotyczy dosyć prostych przedsięwzięć. Wystarczy wówczas odciążyć danego pracownika z obowiązków dotychczasowych oraz powierzyć mu właśnie rozliczenie projektu. Jednak musimy pamiętać także o tym, że jednoczesne pozostawienie mu zadań starych oraz dołożenie nowych może się skończyć sporymi błędami we wniosku.
Dosyć rozsądne zakupy
Błędy w rozliczeniach unijnych funduszy często dotyczą zakupu usług oraz towarów. Wiele firm zderza się po raz pierwszy z wymaganiami unijnymi już na samym początku realizacji tego przedsięwzięcia. Przedsiębiorcy jednak nie są przyzwyczajeni do zakup według procedur, w których musimy stworzyć ofertowe zapytanie, które będzie traktowało równo innych oferentów.
Współpraca z księgowością
Gdy rozpoczynamy unijny projekt, to warto od początku postawić na współpracę z działem firmowym księgowym. Komisja Europejska wymaga od nas księgowania dokumentów z wykorzystaniem odpowiednich księgowych kodów. Możemy to osiągnąć, jeśli szczegóły niezbędne zostaną uzgodnione oraz także przygotowane wcześniej odpowiednie.
Opisanie dokumentów
Warto wcześniej odpowiednio przekazać dokumenty stosowne z wyprzedzeniem planować terminy unijnej sprawozdawczości. Planując tego rodzaju działania, pamiętać należy, że działy księgowe w firmach mają dużo więcej pracy przed podatkowymi terminami. Przedsiębiorca powinien również pamiętać o dokumentowaniu etapów poszczególnych realizacji projektu.
Zgodnie z danym harmonogramem
Przedsięwzięcie, które mamy zamiar rozliczyć, powinno realizowane być zgodnie z całym harmonogramem rzeczowo-finansowym. To on właśnie reguluje, co oraz kiedy powinno być kupowane. Jego realizację opóźnić mogą wymagane procedury w wyborze dostawców.
Uważajmy na wskaźniki
Osiągnięcie tak zwanych wskaźników produktu oraz rezultatu w terminach wymaganych gwarantuje nam rozliczenie sprawne projektu. Ich brak stanowić może podstawę do obniżenia dofinansowania przyznanego, algo też w przypadku skrajnych do zwrotu kompletnie całej dotacji. Dlatego właśnie jeszcze przed rozpoczęciem realizacji projektu powinniśmy zweryfikować wskaźniki, które deklarowaliśmy. Dodatkowo bazowe poziomy, terminy ich osiągnięcia, a do tego także sposób ich udokumentowania.
Potrzebujesz fachowej pomocy w rozliczaniu projektów Unijnych ? Odwiedź https://www.a1europe.pl/ >>