Przedwzmacniacze - czym są, jakie są ich rodzaje oraz typy?

Przedwzmacniacze - czym są, jakie są ich rodzaje oraz typy?

Wzmacniacze zintegrowane są podzielone na dwie podstawowe części. Zaliczają się do nich: końcówka mocy oraz przedwzmacniacz. To właśnie ten drugi produkt jest bardzo ważnym elementem każdego wzmacniacza zintegrowanego. Odpowiada za przetwarzanie wszystkich docierających do niego sygnałów, dlatego pełni rolę swoistego przełącznika pomiędzy sygnałami. Mogą to być np. tunery FM, komputery, z których korzysta się przy pomocy kabli USB czy też odtwarzacze CD. Przedwzmacniacze skonstruowane są w taki sposób, iż mogą regulować wszelkie zmiany głośności, dlatego są odpowiedzialne za nadawanie barw poszczególnym dźwiękom.

Kwestią kluczową dla zainteresowanych osób jest umiejętne oddzielenie przedwzmacniacza od wzmacniacza mocy. W tym przypadku powinno się zaprojektować specjalistyczny zasilacz, dzięki któremu można się bezproblemowo zajmować delikatnymi sygnałami, tak aby nie dochodziło do żadnych rażących zakłóceń. Przedwzmacniacze powinny być odpowiednio podzielone, na nowoczesne komponenty. 

Najbardziej znane rodzaje przedwzmacniaczy

Obecnie na rynku znane są cztery główne rodzaje przedwzmacniaczy:

  • stereo,
  • mikrofonowe,
  • kina domowego,
  • gramofonowe.

Ich zastosowanie jest bardzo zróżnicowane, dlatego wiele zależy od tego, na jaki konkretnie typ sprzętu zdecyduje się klient. Przedwzmacniacz stereo to świetna propozycja dla wszelkich zestawów, które składają się z dwóch kolumn. Łączy się go z solidnym wzmacniaczem typu stereo. To zdecydowanie najbardziej popularna opcja na polskim rynku, dzięki czemu system zwiększy swoją funkcjonalność.

Produkt dedykowany dla kina domowego jest przeznaczony dla systemów wielokanałowych. Jeśli chce się stworzyć kino domowe najwyższej klasy, to taki produkt powinien być zakupiony w pierwszej kolejności. Pomaga to na bezstresowe oglądanie filmów oraz seriali. Przedwzmacniacz w wersji gramofonowej przyda się wszystkim fanom muzyki. W gramofonach często napotyka się bardzo słabe układy, przez co jakość dźwięku nie jest zbyt zadowalająca. Warto to zmienić z pomocą przedwzmacniacza.

Ostatnią znaną propozycją jest przedwzmacniacz mikrofonowy odpowiedzialny za umiejętne podłączenie mikrofonów do użytkowanego systemy. To świetna opcja dla osób stawiających na rozrywkę, m.in. na występy karaoke. Do dyspozycji użytkowników są różne układy, w tym przypadku przedwzmacniacze dzieli się na lampowe oraz tranzystorowe. 

Przedwzmacniacze - najważniejsze funkcje

Przedwzmacniacze cechują się różnorodnymi funkcjami, oczywiście w zależności od tego, gdzie konkretnie będzie się z nich korzystało. Dzięki takim urządzeniom można przede wszystkim:

  • podłączyć radio internetowe,
  • sterować komórką lub też tabletem z pozycji swojego komputera,
  • mieć dostęp do komunikacji bezprzewodowej z różnymi urządzeniami, poprzez WiFi,
  • obsługiwać różne systemy, np. MultiRoom i sygnały graficzne,
  • uzyskać dostęp do serwisów strumieniowych.

Jak widać dobór przedwzmacniacza powinien być w stu procentach uzależniony od przeanalizowania własnych potrzeb. Ważne jest to, w jaki sposób będzie się chciało korzystać z takiego urządzenia.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.