Prowadnica rurowa

Prowadnica rurowa

Jakość pracy różnego rodzaju przecinarek nie zależy tylko i wyłącznie od osoby, która je prowadzi. W dużo większym stopniu jakość cięcia oraz efekt są zależne od samej przecinarki.

Prowadnica – co to jest?

Prowadnica to element przesuwny, który stanowi integralną część każdej przecinarki oraz odpowiada za je bezpieczny ruch w obu kierunkach, w przód i w tył. Optymalizacja jej wykorzystania opiera się na łatwości prześlizgu pomiędzy szynami, ale także na oporze, jaki jest podczas tego ruchu generowany. Oba te elementy nie mogą być ani za luźne, ani za bardzo naprężone, ponieważ całość napotyka wtedy problemy podczas użytkowania, zacina się, lub też wypada ze zbyt dużą łatwością z szyn, a w konsekwencji może nawet nie być zdolna do naprawy.

Dla doświadczonego glazurnika odpowiedni dobór prowadnicy w przecinarce to rzecz niezbędna do jej prawidłowego działania. Często już po pierwszej przeciętej płytce, bądź innym materiale, który wymaga skrócenia na konkretną odległość, glazurnik ma świadomość, że przecinarka jest źle ustawiona i należy nanieść poprawki.

Prowadnica rurowa – sposoby konserwacji i dostosowania do pracy

Prowadnica rurowa, jak sama nazwa wskazuje, jest elementem o cylindrycznym, podłużnym kształcie, po którym przesuwa się część tnąca przecinarki. Podczas jej użytkowania, kiedy płytka do przecięcia znajduje się na drodze części tnącej, prądnica rurowa utrzymuje całość w stabilnej pozycji, co jest szczególnie istotne dla poziomu bezpieczeństwa użytkownika, oraz tego, że jest niewielkie ryzyko, że płytka może spaść, rozbić się, bądź nadłamać, a powstała skaza sprawi, że nie będzie już możliwa do użytku.

Optymalne tarcie podczas użytkowania prowadnicy rurowej

Podczas użytkowania przecinarki następuje moment tarcia, pomiędzy elementem prowadnicy a dopasowanym do niego na zasadzie dopasowania elementu przesuwnego. Tarcie to, jak było wcześniej wspomniane, nie powinno być ani za duże, ani też za małe. W przypadku, gdy opór podczas pracy jest za duży, glazurnik zużywa bez potrzeby dużo więcej siły, a efekt, jeśli chodzi o jakość cięcia płytki, jest daleki od ideału. Zbyt duże tarcie powoduje, że płytka jest niedocięta lub przecięta pod złym kątem, co jest generowane tym, że użyta siła była niewspółmiernie większa, niż wymagała tego sytuacja, co spowodowało straty.

Gdy tarcie jest za to zbyt małe, część tnąca wręcz „fruwa” po prowadnicy, nie dając również odpowiedniego komfortu oraz jakości podczas pracy. Aby zwiększyć tarcie, wystarczy nieco zmniejszyć obwód elementu przesuwnego, by stał się od bardziej dopasowany do rury prowadnicy, co sprawi, że opór podczas pracy będzie na odpowiednim poziomie. W przypadku, gdy następuje sytuacja odwrotna i opór należy zmniejszyć, by część tnąca szybciej poruszała się po prowadnicy rurowej, wystarczy odrobina smaru, lub innego natłuszczacza. Z pewnością dopasowanie tarcia powinno być jednym z pierwszych zadań, jakie należy sobie postawić, zanim zaczniemy pracę.

Jeśli potrzebujesz prowadnicy rurowej najwyższej jakości sprawdź ofertę sklepu internetowego e-metal.pl >> 

Trwałość prowadnicy rurowej

Prowadnica rurowa jest także jedną z najtrwalszych, z uwagi na grubość samej rury oraz materiał (stal), z którego jest wykonana. Dzięki temu, nawet pod wielokrotnym naciskiem, tak przecież powszechnym podczas pracy glazurnika, skierowanym na tę właśnie część przecinarki, można być pewnym, że nie pęknie ona w najmniej oczekiwanym momencie oraz będzie stanowić trwałą podporę dla całej konstrukcji urządzenia.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.