Kable audio dla audiofila. Nawet tu ważą się losy jakości dźwięku
Audiofil to człowiek, który bardzo dużą wagę przykłada tak do sprzętu odtwarzającego dźwięk, jak i wysokiej, najbliższej ideałowi jakości dźwięku. Z jednej strony za uzyskanie takiej jakości odpowiada ten, kto realizował nagranie, a wpływa na to nie tylko sprzęt, ale też umiejętności czy choćby głos lektora bądź wokalisty. Z drugiej strony wiele może zrobić sam odsłuchujący potem dane nagranie dźwiękowe. Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o dobór głośników czy wyciszenie pomieszczenia. Istotne jest nawet okablowanie, dlatego też powstają dedykowane kable audio dla audiofila. Mają one pomóc w tym, by dźwięk nie tracił na jakości już na etapie docierania do głośnika.
Kable audio dla audiofila – co to takiego?
Do głośników czy innych tego typu urządzeń kable dołączane są w zestawie. Wydawać by się mogło, że skoro producent sam stoi za ich dopasowaniem do danego urządzenia, to są one najlepszym rozwiązaniem. Okazuje się jednak zupełnie inaczej. Istnieje coś takiego, jak kabel audio dla audiofila, które osobom chcącym uzyskać najlepszą możliwą jakość dźwięku pomogą w osiągnięciu tego celu. Nie powinno być przecież tak, że w świetnie przygotowanym pomieszczeniu odsłuchowym – z doskonałym sprzętem, bardzo dobrym wygłuszeniem – jakość nie będzie zadowalająca za względu na zbyt słaby kabel. Tyczy się to zarówno kabli zasilających, jak i choćby kabli głośnikowych.
Czym to się różni od normalnego kabla?
Kabel audio dla audiofila rzeczywiście różni się od normalnego kabla. Jego zadaniem jest przekazywanie dźwięku Hi-Fi, to jest najbardziej zbliżonego do oryginalnego brzmienia. Dlatego kabel musi eliminować sytuacje, takie jak przypadkowe rozłączenie wtyczki i urządzenia, przetarcie się przewodów czy zbyt małe maksymalne obciążenie. Stosuje się w związku z tym różne zabezpieczenia. Jednym z przykładów jest zwiększona względem zwykłych kabli wytrzymałość na duże obciążenia mocowe, większa ilość przewodów centralnych oraz ich silniejsze skręcanie, by poszczególne przewody ściślej do siebie przylegały. Dodatkowo mogą być wykonane z miedzi o dużo wyższej czystości niż ma to miejsce zazwyczaj – sięgającej blisko 100%. Przewód taki ponadto powleka się na przykład srebrem. Niebagatelne znaczenie ma cała konstrukcja i kształt kabla, które zapobiegać mają jego plątaniu czy zawijaniu. W końcu samą wtyczkę projektuje się tak, by zaciskała się w wejściu głośnikowym i tym minimalizowała ryzyko rozłączenia. Niejednokrotnie dla większej wytrzymałości wtyczki takie pokrywane są choćby platyną.
Jakość ma swoją cenę
Nie ma wątpliwości co do tego, że jakość kosztuje. Sprzęt hi-fi kosztuje często tysiące złotych. Kabel audio dla audiofila nie jest tu wyjątkiem. Trzeba jednak mieć na uwadze wszystkie jego parametry, które powodują, że dźwiękiem wysokiej jakości można cieszyć się przez lata. Wiele tego typu kabli ma przy tym dożywotnią gwarancję, tak więc bez obaw – wysoka cena idzie tutaj w parze z wysoką jakością sprzętu, dźwięki i obsługi.