Jaka jest cena za safari w Tanzanii? Dlaczego warto jechać?

Jaka jest cena za safari w Tanzanii? Dlaczego warto jechać?

Każdy podróżnik usłyszy pytanie: "Skąd wziąłeś na to pieniądze?". Czasami to pytanie spotyka się z zawadiackim spojrzeniem. Czasami to pytanie może prowadzić do nieporozumień i niepożądanych emocji. Innym pytaniem jest "Ile to kosztuje?". Jest ono zarówno zrozumiałe, jak i potrzebne. Dotyczy to zwłaszcza osoby, która marzy o wyjeździe na safari, ale nie zdaje sobie sprawy z kosztów. Zapewniamy, że mimo początkowego szoku z powodu ceny i gorączkowych zapewnień, że nie stać Cię na to, nie powinieneś się poddawać i że powinieneś zrobić wszystko, aby mieć to doświadczenie. Nawet jeśli oznaczałoby to, że będziesz musiał oszczędzać przez rok, będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Z poniższego tekstu dowiesz się, ile kosztuje safari w Tanzanii i jak wybrać ofertę, dzięki której wyjazd będzie niezapomniany.

W tym poście poruszymy temat kosztów safari i podamy informacje, które pomogą Ci wybrać najlepszą ofertę. Cała wyprawa do Afryki będzie wymagała dodatkowych wydatków, takich jak podróż, wizy, szczepienia i inne koszty. Jest to jednak temat na osobny wpis.

Dlaczego wyjazd na safari w Afryce jest taki drogi?

Należy mieć świadomość, że safari w Afryce jest drogie ze względu na wysokie opłaty za wstęp do parków narodowych. Nie da się ich uniknąć ani w żaden sposób zmniejszyć. Wszystkie firmy mają podobne ceny i nie można obniżyć ceny poniżej pewnego poziomu. Na granicach parków znajdują się biura, w których przewodnicy grup dopełniają formalności niezbędnych do wejścia na obszary chronione.

Na cenę safari wpływają trzy główne czynniki:

  • Zdecyduj, które parki chciałbyś odwiedzić i na ile dni.
  • Z iloma osobami chcesz podróżować?
  • Jakiego komfortu możemy oczekiwać od zakwaterowania i innych usług?
  • Jaki był koszt X-dniowego safari do Tanzanii?

Przydałby się konkretny przykład. Postanowiliśmy odwiedzić trzy parki (Tarangire Serengeti, Ngorongoro i Serengeti) w ciągu zaledwie czterech dni. Byliśmy też ograniczeni do dwóch osób (nie licząc przewodnika) na samochód, z którego mogliśmy podziwiać naturalne piękno parków. Podróżowanie z grupą wymaga dostosowania się do potrzeb innych. Każdy ma inne zainteresowania i preferencje. Niektórzy chcą poświęcić pięć minut na sfotografowanie jednego ptaka, podczas gdy inni wolą jechać dalej, by zobaczyć nowe zwierzęta. Prywatne safari rozwiązuje ten problem, ale jest droższe. Nie byliśmy wybredni w kwestii zakwaterowania i poprosiliśmy o najbardziej przystępną opcję, która obejmuje spanie w namiotach. Wynegocjowaliśmy cenę 650 dolarów za osobę za taki pakiet. Cena za safari w Tanzanii obejmowała transport z i do hotelu, posiłki (śniadanie i lunch), stały dostęp do wody butelkowanej oraz zaopatrzenie w namiot, materace i śpiwory.

Rodzaje zakwaterowania na safari

Lodges i tzw. lodges to bardziej przystępne opcje dla osób z większą ilością pieniędzy. Ba, nie brakuje luksusowych hoteli z restauracjami czy basenami. Jednej nocy zatrzymaliśmy się w namiocie z łóżkiem i małą łazienką w ośrodku Sunbright Lodge. Trzeba przyznać, że byliśmy zszokowani standardem takich rozwiązań. Namiot z toaletą? Dostępna była również ciepła woda, czego nie doświadczyliśmy w Tanzanii. To jest coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Kolejne dwie noce spędziliśmy w namiotach igloo na dość skąpych publicznych kempingach.

Safari w Tanzanii

Napiwki na safari w Tanzanii

Jedynym kosztem, który nie jest wliczony w cenę jest napiwek dla kierowcy/przewodnika lub kucharza. Z otrzymanych przez nas sugestii wynika, że kierowca/przewodnik powinien otrzymać napiwek w wysokości 15-20 dolarów za dzień, natomiast kucharz 10-15 dolarów.

Wiele firm będzie również oczekiwać z góry, więc do wszystkich przelewów na konta afrykańskie należy dodać opłatę za przelew. Będzie ona zależała od przelewanej kwoty i cennika banku.

Wskazówka: Wysokość zaliczki może być negocjowana. Niektóre firmy będą żądać przedpłaty całej kwoty, a nie zgadzać się na nią. W naszym przypadku przelaliśmy 50% ceny końcowej. Opłaty bankowe wyniosły około 100 zł.

Jak znaleźć firmę oferującą safari?

Do każdej z nich wyślij zapytanie z informacją o swoich oczekiwaniach, terminach i innych szczegółach. Następnie wybierasz najlepsze oferty i zaczynasz negocjować. Negocjując często można uzyskać znaczną zniżkę. Nasza wspólna suma wyniosła 280 dolarów. Firmy safari ostro konkurują o klientów, więc pójdą na ustępstwa do pewnego limitu. Wysokie ceny nie wynikają z chciwości, ale z wysokich opłat, które trzeba uiścić za różne licencje i wstęp do parku.

Zaleca się, aby rozpocząć proces wyboru firmy co najmniej miesiąc przed podróżą do Afryki. Możliwe jest zorganizowanie wycieczki po przyjeździe do Afryki, ale nie jest to konieczne. Po dotarciu do obozu bazowego zostaniesz otoczony przez oferentów oferujących safari. Konieczność wyboru agencji i targowania się może być bardzo frustrująca. Łatwiej jest zorganizować wszystko online, jeśli chcesz być przygotowany.

Jak wybrać firmę organizującą safari do Tanzanii?

Firm safari jest prawie tyle, ile antylop gnu wędrujących podczas wielkiej migracji. Sprzyja to konkurencji i walce o zdobycie klientów, ale może też prowadzić do sporego zamieszania. Komu powierzyć organizację jednej z moich największych przygód? Można sięgnąć po znane metody.

Pierwszą z nich są rekomendacje. Warto zapytać, czy ktoś kogoś zna lub czy polecał daną firmę. Jeśli ktoś chwali danego przewodnika, warto zapytać go o nazwisko. Można też sprawdzić opinie w internecie, jeśli nie znamy nikogo, kto chodził po afrykańskich lasach czy sawannach.

Co powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze oferty safari?

Firmy oferujące safari w Tanzanii często oferują pakiety, które opisują program i zawartość. Są pewne niuanse, o które możesz potrzebować zapytać.

Poproś o zdjęcia i dowiedz się, jaki dokładnie typ samochodu będzie używany. Możliwość otwarcia dachu podczas podróży jest pozytywnym czynnikiem. W naszym przypadku nie było to możliwe, ponieważ namioty były przechowywane na dachu. Stojąc masz lepszy widok na zwierzęta niż z siedzenia. W pojeździe spędzisz też sporo czasu, więc to, czy jest w nim wystarczająco dużo miejsca, może mieć znaczący wpływ na Twoje ogólne wrażenia i samopoczucie. Możesz czuć się nieco zmęczony po spędzeniu godzin w tej samej pozycji bez możliwości rozprostowania nóg. Daj lekarzowi znać, jeśli masz jakieś preferencje żywieniowe.

Sprawdź dwukrotnie wszystkie szczegóły, w tym cenę, program, liczbę i daty. Nawet jeśli jesteś na miejscu, upewnij się, że skontaktujesz się z firmą dzień wcześniej, aby potwierdzić szczegóły wycieczki. W naszym przypadku organizator miał błędne daty. Aby nie być zmuszonym do pozostania w Arushy przez dodatkowy dzień, musieliśmy się mocno napracować. Szef Amazing Kilimanjaro, czyli biura, które wybraliśmy, próbował ratować sytuację. Wyruszyliśmy zgodnie z ustaleniami i na godzinę dołączyliśmy do wycieczki, którą organizowało inne biuro.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć