Czym się kierować przy wyborze drukarki laserowej

Czym się kierować przy wyborze drukarki laserowej

Najczęściej spotykanymi urządzeniami w punktach ksero i w firmach są drukarki laserowe, które zawładnęły profesjonalnym środowiskiem. Na rynku znaleźć można wiele modeli, więc jej wybór nie jest prosty. W zależności od miejsca, w którym będzie użytkowane urządzenie oraz jego przeznaczenia, należy kierować się różnymi parametrami. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze najoptymalniejszej drukarki?

Historia drukarek laserowych

Pierwszą powstałą drukarką laserową był model Xerox 9700 z 1977 roku, którą stworzył Gary Starkweather. Wielkością wypełniała cały pokój, a jej koszt wynosił wówczas 350.000 dolarów. Zapewniała monochromatyczny, dwustronny wydruk o szybkości 120 stron na minutę oraz rozdzielczość 300 dpi. Kolejnym dużym osiągnięciem było wynalezienie taniego mechanizmu druku laserowego w 1983 roku przez firmę Canon, który na początku pozwalał na wydrukowanie 3000 stron, a następnie firma HP opracowała urządzenie, które zwiększyło tę liczbę do 4000. W 1991 roku firma Lexmark stworzyła pierwszą drukarkę pracującą z rozdzielczością 600 dpi. Przez wiele lat pozostawały one monochromatyczne, obecnie dostępne są również urządzenia oferujące kolorowe wydruki.

Zalety drukarek laserowych

Urządzenia laserowe posiadają wiele pozytywnych cech, które sprawiają, że górują nad atramentowymi. Są zdecydowanie szybsze w drukowaniu, koszt wydruków jest optymalny oraz posiadają o wiele lepszą jakość i trwałość obrazu od modeli atramentowych. Przy druku laserowym na papier przyklejany jest drobny proszek, który pod wpływem temperatury tworzy gładkie, nierozmywające się krawędzie.  Atrament nawet przy wysokiej rozdzielczości rozmywa się, przez co obraz staje się mniej wyraźny. Drukarka wykorzystująca technologię laserową jest gotowa do pracy w praktycznie kilka sekund i zazwyczaj pracuje ciszej. Dzięki bębnowi, który nakłada obraz na całej kartce, co znacznie przyspiesza proces drukowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia?

Przede wszystkim warto się zastanowić jakie zastosowanie będzie miała drukarka. Wymagania będą inne, jeśli chcemy z niej korzystać w domu, niż gdy chcemy ją postawić w biurze rachunkowym, projekcyjnym czy agencji reklamowej. Do wyboru mamy urządzenia drukujące w standardowym rozmiarze A4, lecz również w większych formatach jak A3, w zależności co zamierzamy drukować. Jednym z ważniejszych parametrów jest rozdzielczość, ponieważ od niej zależy jakość i profesjonalizm wydruku. Kolorowe i monochromatyczne drukarki laserowe oferują rozdzielczość do 2400 x 600 dpi, lecz do wydruku dobrej jakości tekstu wystarczy już 600 x 600 dpi. Natomiast gdy planujemy koszt eksploatacji, warto sprawdzić ceny i wydajność dostępnych tonerów i zamienników. Dwa parametry, które również warto wziąć pod uwagę to ilość stron drukowanych w ciągu minuty oraz maksymalne obciążenie drukarki, które informuje nas ile stron możemy wydrukować w ciągu miesiąca. Ok. 2000 stron będzie odpowiednie dla małego przedsiębiorstwa, dla dużych firm należy tą ilość proporcjonalnie zwiększyć. Warto również wybrać odpowiednie podłączenie drukarki, w zależności od potrzeb może się połączyć przez kabel USB, ETHERNET bądź WI-FI.

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia warto zadać sobie kilka pytań, m.in. jakie rodzaju dokumenty będą drukowane (tekstowe, grafiki, zdjęcia),  jak często drukarka będzie używana i ile zamierzamy wydrukować stron w ciągu miesiąca. Odpowiedź na nie powinna znacznie ułatwić zakup. Zobacz ofertę drukarek laserowych na sklep.lobos.pl.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.