Obrączki ślubne – to warto wiedzieć
Obrączki ślubne kupuje się na całe życie. Warto wiedzieć nieco więcej o tej biżuterii, by później uniknąć ewentualnych rozczarowań. Sprawdzamy, które informacje mogą być przydatne.
Narzeczeni, wybierając obrączki ślubne, często kierują się jedynie aspektem wizualnym. Okazuje się, że warto wiedzieć nieco więcej, zanim wybierzemy się na zakup tej biżuterii, szczególnie że ma ona nam towarzyszyć przez długie lata. Co więc warto o niej wiedzieć?
Możesz wybrać obrączki ślubne w dowolnym kolorze.
Nie ma zasady co do koloru obrączek. Mogą być wykonane z żółtego, różowego czy białego złota, srebra bądź platyny. Wiele ciekawych wzorów można znaleźć w internecie, np. na stronie W.KRUK.
Jak jest ze zmniejszaniem/zwiększaniem obrączek?
Za duże obrączki ślubne mogą spadać z palca, a przez to się zgubić, z kolei za małe powodować jego opuchnięcie i ból. Dlatego ważne jest to, by były dobrze dobrane. Czasem się to nie udaje, a czasem zdarza się też, że z biegiem lat przybywa bądź ubywa kilogramów, przez co zmienia się też rozmiar palca. Co wtedy? Posiadacze jednolitych, klasycznych obrączek bez żadnych kamieni szlachetnych i zdobień mogą bez problemu je zwiększyć i zmniejszyć. A co, jeśli obrączki ślubne są dwukolorowe, co jest bardzo modne w ostatnich latach? Na szczęście też jest to możliwe, jednak trudniejsze i tu pojawia się ewentualne ryzyko uszkodzeń. Nie da się zmieniać rozmiaru, jeśli biżuteria jest cała ozdobiona kamieniami czy ażurowa, wówczas można jedynie przetopić ją i wykonać krążek na nowo.
Czy cyrkonie mogą zastąpić brylanty?
Niektórzy uważają, że trudno jest odróżnić cyrkonię od brylantu, więc po co przepłacać? To nie jest prawda. Brylant to bardzo trwały i wytrzymały minerał, nie ma więc obaw, że się porysuje czy przestanie lśnić. Obrączki ślubne z brylantami można wielokrotnie polerować itp. – jeśli postawimy na tanie cyrkonie takie zabiegi będą niemożliwe. Cyrkonie po jakimś czasie stają się też matowe i nie prezentują się już tak pięknie jak na początku. Zakładając, że obrączki ślubne nie będą zdejmowane, a więc będziemy w nich wykonywać wszystkie codzienne czynności, lepiej postawić na prawdziwy minerał, szczególnie że jest to zakup długoterminowy.
Czy obrączka się rysuje?
Obrączki ślubne rysują się bez względu na to, czy wybierzemy te matowe, czy polerowane. Warto jednak pamiętać, że po jakimś czasie mat zacznie lekko błyszczeć i odwrotnie – błyszczący krążek zmatowieje. Jest to naturalne i nie ma powodów do zmartwień.
Dlatego jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się lśniącą biżuterią, to warto zdejmować ją do cięższych prac np. w ogrodzie, warsztacie czy podczas sprzątania.
Co zrobić, gdy obrączki ślubne są mocno porysowane? Nie ma powodów do zmartwień. Wystarczy zanieść je do jubilera, by przywrócił im dawny blask.
Czy małżonkowie mogą mieć różne obrączki?
Utarło się przekonanie, że obrączki ślubne małżonków mają być identyczne, jako symbol zgody i współdziałania. Okazuje się, że wcale nie. Kobietom często podobają się bardziej zdobione modele, z kamieniami szlachetnymi, a mężczyźni lepiej się czują w prostych i klasycznych. Obecnie panuje pełne przyzwolenie na to, by żona miała inną biżuterię niż mąż. Chodzi o to, by każde z nich miało obrączkę, która mu się podoba, dobrze się w niej czuje i co ważne – nosi. Jeśli więc parze podobają się dwa różne wzory, to nie ma żadnych ku temu przeciwwskazań.
Artykuł sponsorowany