Noworoczny „przegląd” – sprawdź, które badania powinieneś wykonać

Noworoczny „przegląd” – sprawdź, które badania powinieneś wykonać

Będę chodzić na siłownię i zrobię kaloryfer na brzuchu, wreszcie przestanę jeść tyle fast foodów, rzucę palenie… Świetnie, że chcesz o siebie zadbać, ale czy o czymś nie zapomniałeś? Na listach z noworocznymi postanowieniami u większości z nas brakuje bardzo ważnej kwestii – regularnych badań. Sprawdź, jakie powinieneś wykonać, by w  2019 roku towarzyszyła ci dobra forma.

Nie bez powodu mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dla naszego zdrowia takim „ubezpieczeniem” są właśnie wykonywane regularnie profilaktyczne badania. Dzięki temu ewentualną chorobę można bowiem wykryć w jej bardzo wczesnym i – co niezwykle ważne – często całkowicie wyleczalnym stadium. Dotyczy to zarówno tych mniej groźnych dolegliwości, jak i naprawdę poważnych schorzeń, które na początku mogą nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, przez co jedynym sposobem na ich zdiagnozowanie są właśnie badania. Jakie?

Te podstawowe…

Przebadanie krwi – mogłoby się wydawać, że to coś tak podstawowego, że nie ma o czym przypominać. Ale odpowiedz sobie szczerze – kiedy ostatnio to zrobiłeś? No właśnie! Tymczasem to właśnie dzięki testom z krwi można się sporo dowiedzieć o swoim zdrowiu. Najpopularniejszym z nich jest morfologia z OB. Interpretując jej wyniki w zależności od tego, jakie elementy odbiegają od normy, lekarz może dowiedzieć się m.in. tego, czy właściwie się odżywiamy, cierpimy na anemię, stan zapalny, rozległą infekcję czy zatrucie, a nawet choroby serca, płuc, nerek czy niektóre nowotwory. Cennych informacji o Twoim stanie zdrowia dostarczy także przebadanie poziomu cholesterolu i sprawdzenie stężenia glukozy. – Odbiegający od normy poziom cukru we krwi może świadczyć o niezdiagnozowanej cukrzycy, ale też sygnalizować inne problemy ze zdrowiem. Zbyt wysoki wiąże się często z chorobami endokrynologicznymi czy schorzeniami dotykającymi trzustki, z kolei za niski może sygnalizować zatrucie pokarmowe, ale też być wynikiem stresu czy intensywnego wysiłku fizycznego. Właśnie dlatego tak istotne jest, by wyniki zawsze zinterpretował specjalista – zwraca uwagę prof. Michał Studniarek, radiolog z Centrum Medycznego Affidea.

Pod kontrolą warto mieć również ciśnieni krwi. – Jeśli jest za wysokie i mamy do czynienia z tak zwanym nadciśnieniem tętniczym, które nie zostało ani zdiagnozowane, ani tym bardziej nie jest leczone, może ono doprowadzić do uszkodzenia nerek, serca czy mózgu, do tego zwiększa ryzyko zawału i przyśpiesza rozwój miażdżycy. Poważnym problemem jest również niedociśnienie. Często świadczy ono bowiem o niewydolności krążenia, zaburzeniach rytmu serca i innych schorzeniach kardiologicznych – wymienia prof. Michał Studniarek z Affidea. A skoro już przy sferze kardiologicznej jesteśmy… Jeśli chcesz jeszcze bardziej zatroszczyć się o swoje serce, zainteresuj się też takimi badaniami jak EKG, które pozwala zdiagnozować np. niedokrwienie serca, zaburzenia jego rytmu czy następstwa nadciśnienia, a także echo serca, które z kolei umożliwia ocenę budowy tego organu, wykrycie jego ewentualnych wad wrodzonych i nabytych. 

…i te bardziej zaawansowane

Spora część męskich badań profilaktycznych wiąże się z tematem dla wielu panów dość wstydliwym – dotyczy bowiem ich okolic intymnych. Rozmowy na ten temat nie są łatwe nawet z lekarzem, jeśli jednak chcesz być w dobrej formie, nie możesz tej sfery ignorować. Jakim więc badaniom się poddać, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Po pierwsze zainteresuj się swoją prostatą. Jej badanie zalecane jest szczególnie panom w wieku powyżej 50 lat. To ważne, ponieważ statystyki są alarmujące – wynika z nich, że rak gruczołu krokowego to druga wśród chorób nowotworowych (po raku płuc) najczęstsza przyczyna zgonów u mężczyzn. Zamiast jednak się go bać, po prostu działaj. Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu bądź urologa, który przeprowadzi badanie per rectum (czyli mówiąc prościej – palcem przez odbyt). W ten sposób specjalista sprawdzi, czy twój gruczoł krokowy nie zaczął się czasem powiększać, a jeśli coś go zaniepokoi, skieruje cię na bardziej zaawansowane badanie – USG, oznaczenie poziomu PSA bądź biopsję prostaty. – Obecnie dzięki rozwojowi medycyny wykonujemy biopsję prostaty nie tylko metodą tradycyjną, ale i celowaną. Przewagą tej drugiej jest to, że pobranie wycinka do badania histopatologicznego poprzedza rezonans magnetyczny miednicy, dzięki któremu precyzyjnie identyfikujemy obszary, w których wysoce prawdopodobna jest obecność agresywnego nowotworu, a następnie to przede wszystkim z nich pobieramy próbki – tłumaczy prof. Michał Studniarek z Affidea.

Zatroszczenie się o prostatę to jednak nie koniec. Myśląc o zdrowiu intymnym panowie nie mogą zapominać także o jądrach, których badanie USG powinni wykonać będąc w wieku 20-45 lat i pamiętać o tym, że raz w miesiącu powinno się także przeprowadzać ich samobadanie. Jeśli dotychczas tego nie praktykowałeś, nie zwlekaj i zapytaj o instrukcje swojego lekarza.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne.