Pianka poliuretanowa - jakie są jej właściwości?

Pianka poliuretanowa - jakie są jej właściwości?

Poliuretan jest szeroko stosowany w wielu gałęziach przemysłu już od ponad osiemdziesięciu lat. W tym czasie materiał ten przeszedł przez kilka swoich generacji. Obecnie dużą popularnością cieszy się pianka poliuretanowa wykorzystywana dość powszechnie zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym. Do czego służy i co charakteryzuje ten materiał ?

Właściwości pianki poliuretanowej

Pianki poliuretanowe wykazują bardzo dobre właściwości ochronne zarówno jako hydroizolator, jak i izolator termiczny. Wykonanie natrysków na wybranych powierzchniach umożliwia uzyskanie jednolitej masy ochronnej, która nie nasiąka wilgocią i jest odporna na działanie środków chemicznych. Substancję cechuje wieloletnia wytrzymałość, jej parametry techniczne nie ulegają zmianie wraz upływem czasu. Umiejętna aplikacja pianki na materiały umożliwia zabezpieczenie drewna przed pleśnią i zagrzybieniem, a także ochronę elementów metalowych przed rdzewieniem.

Charakterystyczne parametry pianki poliuretanowej

Piankę używaną w formie materiału izolacyjnego cechuje współczynnik przewodzenia termicznego w zakresie 0,025-0,035 W/m²•K. Materiał ten charakteryzuje się również:

  • znikomą chłonnością wody,
  • niewielkim ciężarem własnym,
  • dobrą odpornością mechaniczną,
  • dużą twardością,
  • silnym przyleganiem do podłoża,
  • dzięki natryskowi - możliwością wprowadzenia pianki w miejsca trudnodostępne,
  • możliwością nakładania na wcześniej istniejące izolacje.

Dużym walorem wykorzystywania pianki jako budulca, jest również szybkość z jaką nanosi się ją na podłoże. Za pomocą natrysku, w ciągu 1 dnia roboczego można nią pokryć 300 m² powierzchni.

poliuretan

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Ze względu na swoje właściwości, nanoszony poprzez natrysk poliuretan, jest atrakcyjną alntenatywą dla innych tradycyjnych metod ocieplania poddasza. Izolacja termiczna jest w przypadku dachu kluczowym elementem właściwego przygotowania domu do zamieszkania. Przemieszczające się ku górze ciepłe powietrze z dolnych kondygnacji budynku zatrzymuje się na dobrze wykonanej izolacji pod dachem, nie powodując utraty ciepła.

Zastosowanie pianki PUR

Firma Izosolux do wykonywania natrysków stosuje piankę PUR, która jest lekka i łatwa w instalacji. Poliuretanowa warstwa dodatkowo usztywnia i wzmacnia konstrukcję budynku, nie powodując obciążenia. Dzięki otwartokomórkowej strukturze, pianka PUR nanoszona na poddasze lub ściany staje się korzystnym pochłaniaczem akustycznym.

Poliuretan nie emituje pyłów i substancji alergicznych. Latem chroni budynek przed przegrzaniem, a zimą przed utratą ciepła. Ma właściwości paroprzepuszczalne, co eliminuje powstawanie szczeliny dylatacyjnej i zjawiska konwekcji. Bardzo dobrze układa się na drewnianych elementach konstrukcyjnych.

Piankę cechuje estetyczny wygląd, co sprawia, że inwestorzy budowlani chętniej wykorzystują ten materiał do ocieplania niż wełnę. Izosolux udziela 20-letniej gwarancji zarówno na wykorzystane materiały, jak i na wykonane przez siebie prace podczas realizacji zlecenia.

O serwisie

Poradnik lifestylowy. Znajdziesz tu ciekawe artykuły dotyczące zdrowego trybu życia, urządzania wnętrz czy porady motoryzacyjne. 

Warto zobaczyć